Ukrayna işgali sonrası Rusya, ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için askeri platformlarının üretiminde vites artırıyor.

Rusya, Ukrayna'da aktif görev alan Sukhoi Su-34 savaş uçağının seri üretiminin hızlandırılması için çalışmaların hızlandırılmasını istiyor.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Su-34 savaş uçağının üretimini gerçekleştiren PJSC United Aircraft Corporation şirketinin tesislerine ziyaret gerçekleştirdi.

,Su-34

Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı

Su-34'ların üretim hattında incelemelerde bulunan Şoygu, şirket yöneticilerine ilgili savaş uçağının üretiminin hızlandırılması talimatı verdi.

Tesis ziyareti sırasında açıklama yapan Rus Savunma Bakanı Şoygu, "Bu savaş uçağı ana güçtür, her gün dört, beş sorti yapıyorlar. Bu yüzden harekete geçmemiz, acele etmemiz gerekiyor. Bu yıl 2024 programı için planlananın ilerisinde olan işletmelerimiz var. Dolayısıyla buradaki çalışmaları da organize etmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Russian_Air_Force_Sukhoi_Su-34_Beltyukov-1

Sukhoi Su-34

Su-34 çok maksatlı süpersonik avcı-bombardıman uçağı, her türlü hava koşulunda, gece ve gündüz şartlarında, düşman yer ve hava hedeflerini etkili bir şekilde vurmak üzere tasarlandı.

Su-34, çok kanallı yerleştirme kapasitesi ile uzun menzilli havadan karaya ve havadan havaya füze taşıyabiliyor. 4.000 km’lik bir harekât menziline sahiptir ve en fazla 1.900 km/sa hıza ulaşabiliyor. Ayrıca 8 tona kadar silah taşıma kapasitesine sahip.