Pasifik’in stratejik önemi gittikçe artarken Rusya’nın bölgedeki askeri hamleleri artıyor. Rusya’nın Pasifik kıyısındaki Kamçatka Yarımadası’na Su-35’ler yerleştirerek kuzeydoğu sınır güvenliğini güçlendirmeyi hedeflediği düşünülüyor.

İzvestiya’nın haberinde Su-35’lerin, Kamçatka Yarımadası’na konuşlandırılacak olmalarına rağmen, deniz havacılığının bir parçası olmayacakları aktarıldı. 

MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak MSB, dış kaynaktan pilot alımı yapacak

Uçakların görevlerinin Bering Boğazı ve kutup bölgeleri de dahil olmak üzere ülkenin kuzeydoğusunu korumak ve devriye gezmek olacağı kaydedildi. Ayrıca söz konusu uçakların, halihazırda Kamçatka'da bulunan MiG-31 önleme uçaklarına katılacağı belirtildi.

Haberde Kamçatka'nın güvenliğine verilen önemin, bölgeye nükleer denizaltıların kazandırılmasıyla gösterildiğinin altı çizilirken bölgeye konuşlandırılacak uçakların Kuzey Denizi Rotası'nın korunması için de kritik olduğu ifadesi yer aldı.

Askeri uzman Vasily Kashin bölgenin önemini, ordunun stratejik nükleer güç unsurlarının bölgede bulunmasıyla ilişkilendirirken Rusya’nın en modern nükleer denizaltıları Borei-A ve Yasen-M’nin de bölgeye gönderileceğini söyledi.

Bunun yanı sıra Su-35’lerin yalnızca Kamçatka’nın güvenliği için değil; ekonomik açıdan önemli olan bazı komşu bölgelerin korunmasında da kullanılacağının altı çizildi. Kashin’in ifadelerine göre, Su-35'lerin bölgeye gelmeleriyle birlikte Kuzey Denizi Rotası'nın doğusu üzerinde faaliyet gösterebilecek ek hava kuvvetleri de coğrafyada görülecek.