Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Afganistan’da yabancı birliklerin çekildiği alanları Taliban güçleri ele geçirirken Rusya, komşu Tacikistan üzerinden bölgeye göz dağı vermeyi sürdürüyor. 

Sputnik’in Rusya Merkezi Askeri Bölgesi’nin yetkililerine dayandırdığı habere göre, 5-10 Ağustos’ta Tacikistan’ın güneyinde Özbekistan’ın da katılımı ile gerçekleştirilecek ortak tatbikatlara yaklaşık bin Rus askeri katılacak.

Diğer katılımcı ülkelerle beraber tatbikata dahil olacak asker sayısının bin 500 olacağı aktarılıyor. Tacikistan yakın zamanda Afgan sınırını güçlendirmek için bölgeye 20 bin asker konuşlandırmış ve ülke tarihinde ilk kez kapsamlı bir savaşa hazırlık denetimi yapmıştı. 
Taliban’ın ilerleyişinin, Orta Asya’daki müttefikleri için ciddi bir güvenlik sorunu oluşturduğunu düşünen Rusya bölge ile olan temasını artıracak gibi görünüyor. 
Tacikistan’ın Afganistan sınır hattını, SSCB’nin dağılmasından sonra uzun bir süre Rusya’nın sınır muhafızları korudu. 2005’ten itibaren ise sınırın korunması görevi tamamıyla Tacikistan sınır güçlerine geçti ve Rus sınır muhafızları bu ülkeden çekild
i.