Rusya Savunma Bakanlığı devam eden savaşta Ukrayna tarafının kayıplarını güncellenmiş rakamlarla açıkladı.

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’ya açtığı savaştaki eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Mariupol kentinde Ukrayna askerlerinin teslim olduğunu ileri süren Konaşenkov, "Mariupol'de bu gece 14'ü subay olmak üzere 134 Ukrayna askeri gönüllü olarak silah bıraktı ve teslim oldu. Son 24 saatte 36. Deniz Tugayına bağlı toplam 1160 Ukrayna askeri teslim oldu. Bunların arasında 176 subay bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Babcock, 121 milyon sterlin değerindeki denizaltı ihalesini kazandı Babcock, 121 milyon sterlin değerindeki denizaltı ihalesini kazandı

Konaşenkov, dün Mariupol’de 1026 Ukrayna askerinin silah bırakarak teslim olduğunu ileri sürmüştü.

"Son 24 saatte Ukrayna'ya ait 48 askeri nesne imha edildi"

Bu gece yüksek hassasiyetli silahla 12 askeri altyapı unsurunun vurulduğu bilgisini paylaşan Konaşenkov, "Son 24 saatte havadan Ukrayna'ya ait 48 askeri nesne imha edildi." dedi.

Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 131 uçak, 104 helikopter, 245 hava savunma füze sisteminin yanı sıra 448 insansız hava aracı, 2 bin 179 tank ile zırhlı araç, 248 çok namlulu roketatar, 944 obüs ve havan topu ve 2 bin 88 özel askeri aracın yok edildiğini aktardı.