Rusya, stratejik bombardıman uçaklarını çeşitli bölgelerde test ediyor.

İzvestiya’nın haberine göre uzun menzilli stratejik bombardıman uçakları Tu-160 ve Tu-95MS ile Arktik’te belirlenen hedefler üzerinde seyir füzesi tatbikatı gerçekleştirildi. 

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Tatbikatlar kara hedeflerinin vurulması üzerine yapıldı. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre uçaklar, istenen isabet oranını yakaladı. Bakanlık, uçakların Saratov bölgesindeki bir havaalanından havalandıklarını ve 4 bin km'den fazla yol kat ettiklerini belirtti.

Tu-95MS uçaklarının, seyir füzesi fırlatma tatbikatına ek olarak Amur Uzun Menzilli Havacılık Komutanlığı’nın Irkutsk oblastındaki bir eğitim sahasında arka toplarından ateş açma testleri gerçekleştirdikleri kaydedildi. Korgeneral Sergey Kobylash kumandanlığında 6 Temmuz’da başlayan ve Il-78, Tu-95MS ve Tu-160 modeli uçakların katıldığı tatbikatlarda yaklaşık 20 uçağın görev aldığı ifade edildi. 

Tatbikatların kapsamının; uçakların operasyonel hava limanlarına yeniden konuşlandırılması, havada yakıt ikmali ve yer hedeflerine karşı uçak silahlarının kullanılması şeklinde olacağı paylaşılan bilgiler arasında yer aldı. Söz konusu tatbikatlar 9 Temmuz'da sona erecek.