Rusya ve Ukrayna arasında Donbas bölgesindeki kriz tekrar gündeme gelirken bölgeye yönelik askeri varlık artışı sosyal medya paylaşımlarıyla farklı bir gündem oluşturdu.

The Drive tarafından yapılan habere göre Rusya'nın sınır bölgesine ne zamandır asker ve teçhizat gönderdiği belli olmasa da bu faaliyete dair videolar 27 Mart'tan bu yana sosyal medyada paylaşılıyor.

Görüntülerden anlaşıldığı üzere Rus askeri teçhizatı ile yüklü tren, Ukrayna sınırına doğru gönderiliyor. Gönderilenlere bakıldığında tanklar ve diğer ağır zırhlı araçların yanı sıra ağır toplar da Rusya tarafından bölgeye intikal ettiriliyor. 

Bunun yanı sıra Ukrayna Genelkurmay Başkanı Homçak da geçen gün parlamentoda yaptığı konuşmasında, "30 Mart 2021 tarihi itibaren Ukrayna devlet sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırıldı. Ayrıca son dönemde tatbikat bahanesiyle Rusya'nın farklı bölgelerinden getirilen askeri birlikler, Ukrayna sınırı yakınlarına yerleştiriliyor." demişti.

Habere göre 2S19 Msta-S kundağı motorlu obüsler, BMP-3 zırhlı muharebe araçları ve diğer askeri araçları yüklenen tren, "Kırım Köprüsü" olarak da anlandırılan Kırım ve Rusya'yı birbirine bağlaması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açılan köprünün üzerinden geçti. 

Aynı bölgede gerçekleşen bazı askeri faaliyetlerin, önceden duyurulan bir tatbikatla ilgili olduğu görülse de tatbikatın 23 Mart'ta tamamlanmasının ardından konuşlandırmanın devam ettiği yönünde raporlar oluşturuldu. 

Bunun yanı sıra daha sonra tatbikata dahil olmadığı bilinen birimlerin görüldüğü aktarıldı. Bu birimlerin bulunduğu yerler, tatbikat alanı olarak açıklanan yerlerin dışındaydı. 

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

31 Mart günü Pentagon'dan Rusya'ya ulaşılıp duruma yönelik bilgi alınmaya ve bir netlik oluşturulmaya çalışıldığı, ancak cevabın belirsiz olduğu da aktarılanlar arasında yer aldı.