24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov başkent Moskova'da, Rus ordusunun Ukrayna’ya açtığı savaştaki eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan'dan C-27J askeri nakliye uçağı alımı Azerbaycan'dan C-27J askeri nakliye uçağı alımı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'da iki "Toçka-U" taktik füzesinin vurulduğunu söyledi.

Rus ordusunun Ukrayna'nın askeri altyapı tesislerine yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, gece uçaklarla 73 askeri unsurun vurulduğunu belirtti.

Bunların arasında askeri teçhizatlar, komuta merkezleri ile 4 mühimmat cephanesinin bulunduğunu aktaran Konaşenkov, "Donetskoye ve Skelyuvate bölgelerinde havada 2 'Toçka-U' taktik füzesi vuruldu." ifadesini kullandı.

Konaşenkov, "Bugüne kadar 140 uçak, 496 insansız hava aracı, 253 hava savunma füze sistemi, 2 bin 388 tank ve zırhlı araç, 256 çok namlulu roketatar, 1029 obüs ve havan topu ile 2 bin 232 özel askeri araç yok edildi." dedi.

Toçka-U Taktik Balistik Füze Sistemi

SS-21 Scarab-B (Toçka-U), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSBC) döneminde geliştirilmiş bir Taktik Balistik Füze Sistemi olarak biliniyor.

Ukrayna merkezli Petropavlovsk Machine Plant tarafından tasarlanan Toçka-U, azami 120 kilometre menzile ve nükleer, konvansiyonel, kimyasal tipte 482 kilogramlık harp başlığına sahip. Füzenin dairesel sapma değeri (CEP) ise 95 metre.

OTR-21 Toçka Füze Sistemleri I Taktik balistik füze

 • Kullanıldığı savaşlar: Birinci Çeçen Savaşı, İkinci Çeçen Savaşı, Suriye İç Savaşı, Yemen İç Savaşı, 2020 Dağlık Karabağ çatışmaları
 • Üretildiği tarih: 1973
 • Ağırlık: 2,000 kg (Scarab A) 2,010 kg (Scarab B) 1,800 kg (Scarab C)
 • Uzunluk: 6.4 m
 • Namlu Çapı: 0.65 m
 • Savaş başlığı: kimyasal, nükleer, elektromanyetik darbe
 • Motor: Tek kademeli katı yakıt
 • Harekat menzili: 70 km (Scarab A) 120 km (Scarab B) 185 km (Scarab C)
 • Azami hızı: 1.8 km/s (5.3 mach)
 • Kılavuz sistemi: Atalet güdüm, pasif radar
 • Taşıma: BAZ-5921 Mobil TEL