Rus kuvvetleri Ukrayna savaşında yeni teknolojileri sahaya sürüyor!

Tass’ın geçtiği bilgilere göre Rus özel kuvvetleri keski nişancı karşıtı robotu Sosya-N’yi Ukrayna’daki askeri bölgesine konuşlandırdı.

Otonom olarak çalışan ve uzaktan kontrol edilebilen bir lazer optik algılama sistemi ile donatılan Sosna-N, keskin nişancı tüfeği dürbünleri ile normal tip dürbünler ve tanksavar füze hedefleme sistemleri gibi aktif optik cihazları tespit edebilen ve çevrenin 7/24 gözetlenmesine olanak sağlayan bir sistemdir.

Ukraine_sniper_2

Lazer bastırma menzili 2 km olan sistem, 3 kilometreye kadar etkili çalışabilmesiyle geleneksel algılama sistemlerine göre önemli bir farka sahip gözüküyor. 4,6 kg ağırlık ile hafif bir yapıya sahip olan Sosna-N, rahatlıkla taşınabilir yapısı ve çeşitli savaş senaryolarına uyarlanabilir olmasıyla öne çıkıyor.

Sosna-N, alarm verme ve tespit edilen keskin nişancının yerini işaretleme yeteneği ile kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Sistem ayrıca hedefin optiklerine doğru lazer göndererek "körleştirebilme" işlemi gerçekleştirebiliyor ve böylece düşman keskin nişancı için atış faaliyetlerini çok daha zor hale getiriyor.

Ukraine_sniper

GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı GKRY'li firmadan silahlandırılmış planör tanıtımı

Sadece askeri bir araçtan fazlası olarak değerlendirilen ürün, baş tasarımcısı Mikhail Ruzin'in ifadelerine göre bireylerin güvenliği ile spor stadyumları veya “güvenli evler” gibi çeşitli alanların korunması için de kullanılabiliyor.

Ukrayna kuvvetleri tarafından keskin nişancıların etkin kullanımı göz önüne alındığında Sosna-N'nin Ukrayna'da konuşlandırılması Rus kuvvetleri lehine avantaj yaratabilir. Öte yandan Sosna-N’nin belirli düzeyde etkisi olsa bile Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın gidişatını değiştirmek için çok daha fazlası gerekecek gözüküyor.