İngiltere Savunma Bakanlığı bugün Rusya'nın güney Ukrayna'da işgal ettiği alanlarda savunma pozisyonlarını güçlendirdiğini açıkladı.

Bakanlık Twitter'dan, Ukrayna'daki duruma ilişkin son Savunma İstihbaratı güncellemesini paylaştı. Bakanlık tarafından yapılan paylaşımda; Rus askeri takviyelerinin Mariupol, Zaporijya ve Herson arasında gerçekleştiği, Melitopol'deki kuvvetlerin ise güvenlik önlemlerini artırdığına işaret edildi.

Rusya'nın tüm dünyayı karşısına alıp planladığı harekatı gerçekleştirmesi karşısında ise Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları da bir takım önlemler alacak. AB Dışişleri Bakanları Pazartesi günü; güney Ukrayna'daki Zaporijya nükleer santralinden füzeli saldırılar gerçekleştirdiği için Rusya'ya sert yaptırımlarda bulunulması konusunu masaya yatıracak.

AB Bakanlarının, Avrupa Komisyonu'nun Rusya'dan altın alımını yasaklama önerisi de dahil olmak üzere birçok konuyu ele alacağı düşünülüyor.

EU competences in the field of culture | Culture and Creativity

Avrupalı üst düzey bazı isimler, dünyayı yeni bir savaşın eşiğine getirdiği için Rusya'nın ağır bedel ödemesi gerektiği konusunda benzer açıklamalarda bulunuyorlar.

G20 üye ülkeleri ise Cumartesi günü Bali'de fikir birliği sağlanamaması nedeniyle ortak bir açıklama yapılmadan sona eren toplantıda, savaşın maliyetinin dünyanın her ülkesinde hissedildiğini açıkladı.