Ukrayna’daki İngiliz askeri personel Rus kuvvetlerinin saldırısı riskiyle karşı karşıya!

Rusya Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı Dmitry Medvedev, İngiliz eğitmenlerin Ukrayna'ya taşınmasının onları 'silahlı kuvvetler için yasal hedef' haline getireceğini söyledi.

İngiltere'nin yeni Savunma Bakanı'nın eğitimin ülkeye taşınması için baskı yapacağını söylemesinin ardından Medvedev, Ukrayna kuvvetlerine eğitim veren İngiliz birliklerinin Rus saldırıları için "meşru hedefler" olarak değerlendirileceği konusunda uyardı.

Ukraine training 3

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps pazar günü yaptığı açıklamada, Ukrayna kuvvetlerine yönelik şu anda Birleşik Krallık'ta yürütülen “daha fazla eğitim” faaliyetlerinin Ukrayna'ya taşınması konusunda askeri liderlerle görüştüğünü ve İngiliz savunma şirketlerinden orada fabrika kurmalarını istediğini ifade etti. Bakan Shapps, aynı zamanda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Kraliyet Donanması'nın Rusya tarafından hedef alınan Karadeniz'deki kargo gemilerinin savunmasına yardım etmesi konusunda da görüştüğünü aktarmıştı.

“Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmazsak Rusya kazanacak”  “Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmazsak Rusya kazanacak” 

Her iki hamle de İngiltere'nin Ukrayna'yı Rusya'ya karşı savunma konusundaki katılımının arttığına işaret ediyor. Ağustos ayı sonunda savunma bakanlığı görevini Ben Wallace'tan devralan Shapps, Ukrayna'nın NATO üyeliğine "hazırlanmasına" da yardım etmek istediğini paylaşmıştı.

Medvedev, Batı'nın bu tür adımlarının Üçüncü Dünya Savaşı'nı yaklaştırdığını ifade etti. Medvedev Telegram'da "Bu durum eğitmenleri silahlı kuvvetlerimiz için yasal bir hedef haline getirecek" diye yazdı. Medyedev, “Amansızca yok edileceklerini çok iyi anlıyorum ve paralı askerler olarak değil, İngiliz NATO uzmanları olarak.” ifadelerini kaydetti.

Ukraine training 4

Ayrıca Almanya'nın Ukrayna'ya Rusya topraklarını vurabilecek Taurus seyir füzeleri tedarik etme konusunu da eleştiren Medvedev, "Bu moronlar bizi aktif olarak Üçüncü Dünya Savaşı'na doğru itiyor" dedi.

Ukrayna silahlı kuvvetlerinden 20 binden fazla asker, İngiltere liderliğindeki Interflex Operasyonu kapsamında 2022'nin başından bu yana Birleşik Krallık'ta eğitim aldı. Şimdiye kadar NATO üyeleri, personelin Rusya ile çatışmaya sürüklenme riski nedeniyle Ukrayna'daki eğitim programlarından kaçınıyordu.

Savunma Bakanı Shapps, BAE’nin Ukrayna’da üretime geçtiğini örnek göstererek diğer İngiliz şirketlerinin de benzer adımı atmaları konusunda heyecan duyduğunu ifade ediyor. Bakan, İngiltere’nin denizcilik alanındaki gelişmişliğine değinerek Ukrayna’ya Karadeniz bölgesinde yardımcı olabileceklerini belirtiyor.