24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemleri konusunda son bilgileri paylaştı.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Ukrayna ordusunun Mikolayiv ve Krivorojskiy bölgelerinde belirli alanlardaki pozisyonlarını koruma girişimlerinin başarısız olduğunu belirten Konaşenkov; Rus hava kuvvetlerine bağlı uçaklar, füze ve topçu birliklerinin Ukrayna ordusunun birliklerini ve rezervlerini ateş altına aldıklarını açıkladı.

Konaşenkov; son 24 saat içinde Mikolayiv ve Krivorojskiy bölgelerinde Ukrayna ordusuna ait 11 tank, 4 tanesi ABD yapımı ‘Bradley’ olmak üzere 17 piyade savaş aracı, 10 zırhlı araç, 5 ağır makineli silahlı pikabın kullanılamayacak hale getirildiğini;150’den fazla askerin hayatını kaybettiğini; Mikolayiv bölgesinin Romanovka yerleşim birimi yakınında ise Rus uçakları tarafından Ukrayna’ya ait bir Su-25 savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

Rus Hava Kuvvetlerinin Donetsk bölgesinde yüksek hassasiyetli silahlarla Ukrayna ordusuna ait 80.Hava İndirme birliklerinin geçici konuşlanma noktasını ve mühimmat deposunu vurduğunu aktaran Konaşenkov, bu saldırılarda 120’den fazla Ukrayna askerinin etkisiz getirildiğini açıkladı.

Çatışmaların çok şiddetli sürdüğü Harkiv ve Donetsk bölgelerinde 110 Ukrayna askerinin vurulduğu dile getiren Konaşenkov, Donetsk bölgesindeki Kurahovo yerleşim birimine yönelik yüksek hassasiyetli silahlarla yapılan saldırılarda 50 civarında yabancı paralı savaşçının öldürüldüğünü kaydetti.

Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna'ya ait; 287 uçak, 151 helikopter, 1872 insansız hava aracı, 372 hava savunma füze sistemi, 4 bin 804 tank ve zırhlı araç, 824 çok namlulu roketatar, 3 bin 367 obüs ve havan topu, 5 bin 276 askeri aracın imha edildiğini kaydetti.

Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik Kiev yönetiminin insan kaynaklı bir felaket tehdidi oluşturmak için provokasyonlar yürüttüğünü savunan Konaşenkov, Ukrayna ordusunun 3 Eylül’de santrale saldırmak için mühimmata bağlı 8 insansız hava aracı kullandığını ve bu provokasyonun Rus elektronik savaş araçlarıyla engellendiğini kaydetti.