Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların halen devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rusya, özellikle Ukrayna’ya ait savunma sanayii şirketlerinin altyapı tesislerini ve Ukrayna’nın askeri üslerini hedef alıyor.

Göğüs göğüse muharebelerin de Ukrayna sahasının neredeyse tamamında yaşandığı savaşta Ukrayna, özellikle Batılı ülkelerden aldığı silah, mühimmat ve doktrinel desteğiyle direnişine devam ediyor.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin en önemli sebeplerinden olan Donbas bölgesi neredeyse tamamen kontrol altına alınmasına rağmen Rusya, Ukrayna coğrafyasının tamamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Rus ordusunun Rusya-Ukrayna savaşındaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Rus güçlerinin Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, Ukrayna'nın Bahmut ve Avdiyivka kentleri yönlerinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 14. ve 66. mekanize tugaylarına bağlı askerlerin yüzde 50'sinin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Son 24 saatte 20 yönetim merkezi, mühimmat deposu ile "S-300" hava savunma sisteminin konum belirleyici sisteminin imha edildiği bilgisini paylaşan Konaşenkov, "Dnipro bölgesindeki Nikopol kentinin yakınlarında Mi-24 tipi askeri helikopter Rusya Hava Kuvvetlerince vuruldu. Son 24 saatte 7 insansız hava aracı yok edildi." dedi.

Konaşenkov, "Ukrayna'da bugüne kadar 267 uçak, 146 helikopter, 1727 insansız hava aracı, 365 hava savunma füze sistemi, 4 bin 287 tank ve zırhlı araç, 797 çok namlulu roketatar, 3 bin 290 obüs ve havan topu ve 4 bin 820 özel askeri araç imha edildi." ifadesini kullandı.