Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların halen devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rusya, özellikle Ukrayna’ya ait savunma sanayii şirketlerinin altyapı tesislerini ve Ukrayna’nın askeri üslerini hedef alıyor.

Göğüs göğüse muharebelerin de Ukrayna sahasının neredeyse tamamında yaşandığı savaşta Ukrayna, özellikle Batılı ülkelerden aldığı silah, mühimmat ve doktrinel desteğiyle direnişine devam ediyor.

Lockheed Martin, ABD donanmasıyla yeni sözleşme imzaladı Lockheed Martin, ABD donanmasıyla yeni sözleşme imzaladı

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin en önemli sebeplerinden olan Donbas bölgesi neredeyse tamamen kontrol altına alınmasına rağmen Rusya, Ukrayna coğrafyasının tamamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Özellikle savaşın başladığı ilk günden beri Ukrayna’nın önemli askeri tesislerini hedef alan Rusya; Ukrayna'nın Zaporijya kentindeki "Motor Sich" fabrikasında havacılık teçhizatının onarıldığı tesislerini vurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemleri konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

Zaporijya kentinin yakınlarında Ukrayna ordusuna ait mühimmat deposuna yönelik saldırı düzenlendiğini belirten Konaşenkov, "Ayrıca 'Motor Sich' fabrikasında havacılık teçhizatının onarıldığı tesisler füzelerle vuruldu. ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar füzeleri dahil 15 bin tondan fazla mühimmat ve 2 'Mi-24' askeri helikopter imha edildi." dedi.

Ukrayna'nın Dnipro kentinin yakınlarında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin "Vostok" (Kuzey) Hava Komutanlığına ait karargahın yüksek hassasiyetli silahla vurulduğunu söyleyen Konaşenkov, Harkiv bölgesinde yabancı paralı savaşçılar dahil, 100'e kadar Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini ve 16 askeri teçhizatın yok edildiğini kaydetti.