Rusya-Ukrayna savaşının hız kesmeden devam ettiği son günlerde iki ülkenin de ordusu ağır kayıplar yaşamaya devam ediyor.

Müzakerelerin kesin sonuç vermiyor oluşu savaşı çıkmaza sokarken Rusya, Ukrayna’ya uyguladığı baskıyı gün geçtikçe artırmaya devam ediyor.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Hava sahası üstünlüğü savaşın ilk günlerinden beri Rusya’nın elinde olmasına rağmen Rus tarafı aylar boyunca özellikle havada ağır kayıplar yaşadı.

Bütün bunlara rağmen saldırılarına devam eden Rusya son günlerde baskısını son derece artırmış durumda.

Rusya’nın son günlerde Ukrayna’da yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi veren Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusunun önemli kayıplar verdiğini ileri sürdü.

Rusya Hava ve Uzay Kuvvetlerinin dün yüksek hassasiyetli füzelerle Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Mıkolayiv "Okean" gemi tersanesinde konuşlanmış 59. Mekanize Tugayı birliklerinden 500’e yakın askerin, askeri teknik araçlar ve silahlarıyla birlikte vurulduğunu ifade eden Konaşenkov, Luhansk’ın Gorskoye, Podlesnoye, Vrubovka yerleşim birimlerini savunan 57. Motorlu Piyade Tugayı birliklerinin yüzde 60’ının etkisiz hale getirildiğini, emirleri yerine getirmediğini ve bulundukları pozisyonları terk ettiğini söyledi.

Konaşenkov, Donetsk bölgesinde Nikolayevka yakınlarında, 14. ve 24. mekanize tugayları birliklerinden 30 yaralı asker ile 8 Amerikan ve İngiliz paralı savaşçının cesedinin bölgeden tahliye edildiğini aktardı.

Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birliklerinin bir gün içinde Donetsk bölgesinde Sidorovo, Verhnyaya Kamenka yakınlarında ve Sumi bölgesinde Miropolye yakınlarında 5 mühimmat deposu, Kurahovo yakınlarında bir Buk-M1 hava savunma füze sistemi ile 151 askeri alanı yok ettiğini bildirdi.

Füze ve topçu birliklerin 253 askeri alan ile Luhansk bölgesindeki Lisiçansk, Verhnekamenka, Mirnaya Dolina, Loskutovka, Podlesnoye’de 6 cephaneliği vurduğunu aktaran Konaşenkov, 13 çok namlulu roketatarın değişik bölgelerde imha edildiğini dile getirdi.

Konaşenkov, Donetsk bölgesinde Nikolskoye yakınlarında ABD üretimi AN-TPQ radar sisteminin vurulduğunu, saldırılar sonucunda 620’ye yakın Ukraynalı milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Rus hava savunma sistemlerinin Mıkolayiv bölgesindeki Barmaşevo yakınlarında Ukrayna hava kuvvetlerine ait Su-25 savaş uçağı ve Dnipro bölgesindeki Apostolovo yakınlarında Mig-29 savaş uçağını düşürdüğünü ifade eden Konaşenkov, Yılan Adası ve farklı bölgelerde 16 Ukrayna insansız hava aracının vurulduğunu kaydetti.

Konaşenkov, "Ukrayna’ya ait bugüne kadar 211 uçak, 132 helikopter, 1308 insansız hava aracı, 349 hava savunma füze sistemi, 3 bin 733 tank ve zırhlı araç, 594 çok namlulu roketatar, 2 bin 81 obüs ve havan topu, 3 bin 801 özel askeri araç yok edildi.” ifadelerini kullandı.