ABD'nin uzay teleskobu Hubble'a yeni bir rakip geliyor.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ve Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Kurumu (JAXA), "Spectr-UF" isimli ultraviyole uzay gözlemevi oluşturmak için anlaşma imzaladı. Rusya ve Japonya'nın bir anlaşma yaptığını duyuran Rusya Bilimler Akademisi (RAN) Astronomi Enstitüsü Direktör Yardımcısı Mihail Saçkov, 2021’den itibaren projeye tam katılımcı olarak dahil olan Japonya ile birlikte öte gezegenlerin atmosferlerini incelemek için bir spektrograf geliştirileceğini belirtti.

Yer tabanlı teleskopların erişemeyeceği ultraviyole spektrum bölgesindeki gök cisimlerini gözlemlemek için tasarlanan Spectr-UV, yetenekleri bakımından Amerikan uzay teleskobu Hubble'a benzer özelliklere sahip olacak. Teleskop, bilim insanlarına; galaksilerin evrimi, yıldızların oluşumu, maddenin kara deliklere düşme süreçleri gibi erken evrendeki fiziksel süreçlerin incelenmesine fırsat sunacak.

Ultraviyole aralığında yüksek kaliteli görüntüler elde etmesi beklenen teleskop; 1,7 metre çaplı bir ayna ile yüksek ve düşük çözünürlüklü spektrograflarla donatılacak. İlk uçuşunun 2025 yılında gerçekleştirilmesi düşünülen Spectrum-UV, Rusya'nın Amur Oblastı'nda bulunan Vostoçniy üssünden uzaya fırlatılacak.

DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor