STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

Rusya, deniz gücünü artırmak için dört denizaltı ve iki korvetin inşa çalışmalarına başladı.

Kremlin tarafından yayımlanan basın açıklamasına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kapsamlı bir askeri modernizasyon çabasının bir parçası olarak Rus Donanması için dört denizaltı ve iki korvetin omurga döşeme törenine video konferans aracılığıyla katılarak inşa çalışmalarına start verdi.

Tören sırasında konuşan Putin, "Güçlü, egemen bir Rusya'nın güçlü ve dengeli bir donanmaya ihtiyacı var. Bugün Deniz Kuvvetleri, ulusumuzun güvenliğinde kilit rol oynuyor, ulusal çıkarlarımızı sıkı bir şekilde savunuyor ve stratejik eşitliğin ve uluslararası istikrarın güçlendirilmesine somut bir katkı sağlıyor. Rusya'nın deniz potansiyelini geliştirmeye, filonun üs sistemini ve altyapısını iyileştirmeye, gemilere en son teknoloji silah ve teçhizat sağlamaya, tatbikatlar ve uzun mesafeli deniz seferleri sırasında karmaşık eğitim ve muharebe görevleri uygulamaya ve Rusya'nın 'gösterisini' gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Stratejik açıdan önemli okyanus bölgelerinde Rus bayrağını göstermeye devam edeceğiz " ifadelerine yer verdi.

Omurga atma törenleri Severodvinsk, St. Petersburg ve Komsomolsk-on-Amur'daki tersanelerde gerçekleştirilirken Rusya, 2 adet Borei-A sınıfı Project 955A nükleer enerjili balistik füze denizaltısı (SSBN) ve 2 adet geliştirilmiş Kilo-sınıfı Project 636.3 dizel-elektrikli denizaltı olmak üzere 4 adet denizaltı inşa edecek.

Buna ek olarak Rusya, donanmanın suüstü yeteneklerinin artırılması amacıyla Steregushchiy sınıfı Proje 20380 Grozny ve Gremyashchiy sınıfı Proje 20385 Buyny korvetlerini inşa edecek.

Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinin ardından Batı bloku ile olan ilişkilerin Soğuk Savaş sonrası en düşük seviyelere inmesiyle Kremlin, askeri modernizasyonu birinci öncelik haline getirdi. Bu doğrultuda Moskova, dünyanın bazı bölgelerinde Sovyetler Birliği'nin Soğuk Savaş dönemi sırasında sahip olduğu düzenli bir deniz varlığını yeniden kurmaya çalışıyor.