Rus hükümetine bağlı Rostec şirketinin CEO'su Sergey Chemezov, gelişmiş tek motorlu hafif ve orta sınıf, insanlı-insansız savaş uçağı geliştirdiklerini duyurdu. Chemezov, çalışmaların hızlandırılması için geliştirme sürecinde, yabancı ortaklarla iş birliği içinde olabileceklerini de söyledi. 

National Interest tarafından yapılan habere göre Rostec CEO'su, yeni savaş uçağıyla ilgili bilgileri Pazartesi günü verdiği bir demeçle paylaştı. Chemezov, "Tasarım kapsamında, insanlı-insansız versiyonlarda evrensel bir platform olabilir." dedi. Şirketin böyle bir platform konsepti üzerine çalıştığını söyleyen Chemezov, bu yöndeki çalışmaların şirket inisiyatifiyle ve federal bütçe dahil olmaksızın yapıldığını belirtti. 

Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın

Henüz projenin başlarında olunduğu ve Rusya Savunma Bakanlığı'nın şimdiye kadar herhangi bir sipariş vermediği bildirildi. Aynı zamanda böyle bir savaş uçağının Rostec'in fonları ile geliştirilmesi, şirketin kendi başına ihracat yapabileceği anlamına da geliyor. Chemezov, Rusya Savunma Bakanlığı'nın kendi ihtiyaçları doğrultusunda satın alma işlemi de gerçekleştirebileceğini söyleyerek bir karar verilmesi halinde Rusya Savunma Bakanlığı'nın talep seviyesini yükseltmesi gerektiğini de ifade etti.