Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor

Rusya’nın hipersonik Zirkon füzeleri, 2022'den itibaren kullanıma geçiyor.

İzvestiya’nın haberine göre, “22350 Projesi"nin fırkateyni Amiral Golovko'nun ilk taşıyıcısı olacağı ve sesten 8 kat daha hızlı hipersonik Zirkon füzeleri 2022'de kullanılacak.

“22350 Projesi” Amiral Gorshkov sınıfı Amiral Golovko fırkateyninde gerçekleştirilecek Zirkon füzelerinin testlerinin temmuz ayında başlayacağı daha önce açıklanmıştı. Bu testler Zirkon füzelerinin bu yılki ilk denemeleri olacak.

23 Nisan'da Rus Deniz Kuvvetleri komutanı Nikolay Yevmenov, 22350 Projesi fırkateynlerinin hipersonik silahların ilk düzenli taşıyıcıları olacağını duyurmuş ve sözlerine, bahsi geçen gemilerin Rusya’nın sahip olduğu en modern savaş gemileri olduklarını da eklemişti.

13 Mayıs'ta, 2022 yılı için Rus Donanması’na devredileceği bildirilen Amiral Golovko fırkateyninin orta vadede Kuzey Filosu'nun uzak deniz bölgesindeki gemilerin temelini oluşturacağı düşünülüyor.

Rus yetkililerin 29 Mart'ta yaptığı açıklamada, denizaltıların da Zirkon hipersonik seyir füzelerini taşıyacağı ifade edilmişti. Cephanesinde bu mühimmatı bulunduracak ilk seri üretim denizaltının ise Perm denizaltı olacağı aktarıldı.

Amiral Golovko’nun 170’ten fazla mürettebata ve 1000 km'yi aşan bir menzile sahip olacağı haberde paylaşılan bilgiler arasında.

Rusya; Avangard, Kinjal ve Zirkon füzeleri olmak üzere hipersonik silahlarını 2018 yılında tanıtmıştı.