Rusya yaptığı testler ile Zirkon hipersonik füzelerinin gücünü denedi.

Rus Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Beyaz Deniz’de gerçekleştirilen testlerde füzelerin uçuş hızının 7 Mach ve menzilinin 350 km'nin üzerinde olduğu bildirildi.

Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi

İzvestiya’nın haberine göre Zirkon füzesi hedefi 350 km'den fazla bir mesafeden isabetle vurdu. Testler sırasında Zirkon roketinin taktik ve teknik özellikleri kontrol ve teyit edildi. Amiral Gorshkov’dan fırlatılan Zirkon füzelerinin su hedefi Beyaz Deniz'de; kara hedefi ise Barents Denizi’nin kıyısındaydı. 

Haberde ayrıca Rus Donanması'na ait gemilerin yanı sıra denizaltıların da Zirkon füzeleri ile donatılmasının planlandığı belirtildi. Rusya; Avangard, Kinjal ve Zirkon füzeleri olmak üzere, hipersonik silahlarını 2018 yılında tanıtmıştı. 

Rusya Savunma Bakanlığı hipersonik silahlara çok önem veriyor ve geliştirdiği füzelerden beklentisi çok büyük. Bu nedenle Rus medya kuruluşlarında sıklıkla Rusya’nın bu alanda ABD’ye olan üstünlüğüne ilişkin argümanlar ve iddialar görmek mümkün.