Rusya'nın uzay alanındaki faaliyetleri sürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Angara-A5 isimli roketin üçüncü kez test uçuşunu gerçekleştirdi.

ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı

RIA Novosti'nin haberine göre Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri, Plesetsk Uzay Üssü’nden Angara A-5 ağır taşıyıcı roketinin üçüncü deneme fırlatılışını gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “27 Aralık Pazartesi günü saat 22.00’de (Moskova saati), Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Arhangelsk Bölgesindeki 35. devlet test kozmodromunun (Plesetsk üssü) fırlatma rampasından, büyük boyutlu faydalı yük maketine sahip ağır taşıyıcı roket Angara A-5’in üçüncü deneme fırlatılışı gerçekleştirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Temel görevi modern ve gelişmiş ağır uzay araçlarını yüksek enerjili yörüngelere taşımak olan çevre dostu Angara-A5 roket ailesinden ‘Angara-ASV’, düşük yörüngeye yaklaşık 38 ton ve jeostatik yörüngeye (yaklaşık 36 bin km yükseklikteki dairesel yörünge) 7.5 ton yük fırlatabilecek. 

Sputnik'e göre ismini Sibirya’daki Angara Nehri’nden alan söz konusu roketin, 1960’lardan beri kullanımda olan Proton roketlerinin yerini alması bekleniyor. Angara’nın Proton roket ailesinden daha çevre dostu olduğu belirtiliyor, zira bu yeni nesil roketlerde yakıt olarak heptil yerine oksijen ve kerosen kullanılıyor. Angara roketleri ayrıca, Rusya’nın uzay programı içinde yeni bir dönemin habercisi olarak değerlendiriliyor.