BAE, Husilerin petrol tesislerine yönelik saldırılarına acil olarak çözüm yolları bulmaya çalışıyor.

MENA Defense'in haberine göre Rus Almaz-Antey ve Kupol şirketleri Kahire'de düzenlenen EDEX 2021 Savunma Fuarı'nda, Birleşik Arap Emirlikleri'nden bazı yetkiler ile temasta bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de

Ocak ayının başından bu yana Yemen'deki Husi güçlerin BAE'nin başkenti Abu Dabi başta olmak üzere çeşitli bölgelerdeki petrol tesisi, askeri tesislere yönelik balistik füzeler, seyir füzeleri ve kamikaze İHA'lar ile düzenlediği saldırıların ardından BAE'li yetkililer, Rus şirketlerle tekrar temasa geçti.

Şirketler, BAE'li yetkililere derin deniz platformlarında kullanılan TOR-M2KM alçak irtifa hava savunma sistemi teklifinde bulundu. Sistemin BAE'nin kritik tesislerine hızlı bir şekilde yerleştirilebileceği aktarıldı.

TOR-M2KM Hava Savunma Füze Sistemi

Sistem, orta ve uzun menzilli seyir füzelerini, insansız hava araçlarını, helikopterleri ve gemisavar füzelerini etkisiz hale getirebilmektedir. S400 ve Pantsir hava savunma sistemleri entegre çalışabilen sistem 8 adet 9M330 satıhtan havaya füzeye sahip. 

32 kilometre menzildeki hedefleri tespit edebilen Tor, aynı anda 48 hedefi takip yeteneği ile dikkat çekiyor.  Aynı anda 10 hedefi takip edip, bu hedeflerden dört adedini aynı anda ateş altına alabilmektedir.

Sistem, 10 metre ila 10 kilometre irtifa aralığındaki, yaklaşık 700 km/s hızla ilerleyen hedefleri imha edebiliyor. 3 kişilik personel ile görev yapabilen Tor, asfalt yolda 65 km/sa; arazide ise 45 km/sa hızla yol alabiliyor.