Moskova ile Minsk, aralarındaki savunma iş birliğini pekiştirmeye devam ediyor.

Belarus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya ile 2020 yılında yapılan anlaşma kapsamında ilk parti Mi-35M taarruz helikopterlerinin teslim alındığı belirtildi.

Belarus Mi-35 2

Bakanlığın açıklamasında, "Belarus pilotları, Belarus ordusunda hizmete giren Mi-35 helikopterlerinin ilk partisini uçuruyor. Helikopterler, Rusya Federasyonu ile silahlı kuvvetlerin inşası ve geliştirilmesi ve askeri-teknik geliştirme planına uygun olarak teslim alındı." ifadelerine yer verildi.

Mi-35 taarruz helikopteri, Mi-24'ün modernize edilmiş bir versiyonu olarak bilinirken, düşman personeli ve araçlarını etkisiz hale getirmek, motorize birliklere ateş desteği sağlamak, askeri personeli tahliye etmek amacıyla tasarlandı. Mi-35 ayrıca kokpitte ve harici süspansiyonda kargo taşıma kabiliyetine sahip. Mürettebat iki personelden oluşuyor.

Belarus M

Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık

Rusya ile Belarus, 2020 yılında imzaladıkları anlaşma kapsamında sıkı bir savunma iş birliğine gitti. İmzalanan sözleşme kapsamında Belarus, Rusya'dan iki tabur BTR-82A ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı), Mi-35M helikopteri ve önemli sayıda hava savunma sistemi tedarik edecek. 

Savunma iş birliği doğrultusunda Rusya, bu zamana kadar Mi-35M helikopterlerinin yanı sıra S-400 hava savunma sistemini de Belarus Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.