"Rusya'nın Elon Musk'ı" olarak bilinen Rus Destinus şirketinin CEO'su Mikhail Korkoriç, kıtalararası taşımacılık yapabilecek çevreci hipersonik kargo 'drone'ları geliştiriyor.

Independent Türkçe'nin haberine göre Rus girişimci Korkoriç'in ekibi, hidrojen enerjisiyle çalışan, karbon salımı yapmayan ve çok yüksek hızlarda kargo taşıyabilecek 'drone'lar üzerinde çalışıyor.

Şirketin "bir uzay uçağının gelişmiş teknolojisini bir planörün basit özellikleriyle bir araya getirerek, hiper bağlantılı bir dünyanın ihtiyaçlarını karşılayacak" şekilde geliştirileceği 'drone'un, kargoları Avrupa'dan Avustralya'ya birkaç saat içinde taşıyabileceği düşünülüyor.

hiper düzlem

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Normal havaalanlarından kalkış yaparak süpersonik hızlara çıkabilecek kargo 'drone'u 50 km irtifada saatte yaklaşık 16 bin km ile 18,5 bin km arası hızlara çıkabilecek.

Şirketin sahibi Mikhail Korkoriç, 'drone'un bunları gerçekleştirebilmesi için "jet motorları gibi yeniden kullanılabilen roket motorları" tasarlamaya çalıştıklarını söyledi.

Öncelikli olarak tıbbi malzeme, gizli belge ve yüksek öneme sahip altyapı malzemelerini taşıyacak olan kargo 'drone'un Jungfrau adlı prototipi geçen yıl 15 Kasım'da 5 dakika süren bir deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

Kargo drone projesi için İspanya, Fransa, İsviçre ve Almanya'da ofis açan şirketin CEO'su Korkoriç, bu çapta bir proje için ciddi sermaye gerektiğini sözlerine ekledi.