Rusya tarafından yapılan açıklamada, Japonya’nın Fukushima nükleer felaketinden kalan atık suyu okyanusa boşaltma kararının “ciddi endişe” uyandırıcı olduğu ifade edildi.

Insider sitesinde yer alan habere göre Japonya, söz konusu planı Salı günü açıklamıştı. 2011 yılında meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem (Büyük Doğu Japonya Depremi) ve ardından yaşanan tsunami sonrasında, dünyanın en kötü nükleer felaketlerinden biri olarak cereyan eden hadisenin ardından Fukushima Nükleer Santrali’nde biriken radyoaktif atık suyun yavaş yavaş okyanusa aktarılacağı bildirilmişti.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı adına konuşan yetkili, “Bu konudaki ciddi endişelerimizi ifade etmekle beraber, Japonya’dan gerekli şeffaflığı göstermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Yetkili, Rusya’nın Japonya’dan okyanusa radyoaktif atık su boşaltma konusunda daha detaylı açıklama beklediğini aktardı.

Çin ve Güney Kore ise bunun “kabul edilemez” olduğunu belirterek sorumsuz bir faaliyet olduğunu dile getirmiş ve Japonya’yı karardan dolayı kınamıştı.