Rusya, yakın ilişkiye sahip olduğu ülkelerle hava savunma konusunda iş birliğine gitmeye hazırlanıyor.

Rusya, Bişkek parlamentosunun yakın zamanda Moskova ile ortak hava savunma sistemi ağı kurulmasına yönelik anlaşmayı onaylaması sonrası Kırgızistan'a birçok hava savunma sistemi konuşlandırmayı planlıyor.

İki ülke arasında yapılan anlaşma doğrultusunda Rusya, Kırgızistan'a S-300S-400, Tor, Buk ve Pantsir hava savunma sistemleri dahil olmak üzere çok sayıda hava savunma sistemi konuşlandırmayı amaçlarken bu iş birliği girişimi ile her iki ülkenin hava sahalarının korunması hedefleniyor.

Anlaşma hükümlerine göre Kırgızistan'da bulunan Kant Rus askeri üssünün bir kısmı ortak hava savunma programına tahsis edilecek.

Ortak hava savunma sistemi oluşturulmasını öngören anlaşmanın 5 yıl süreyle yürürlükte kalması planlanırken bu hamle, Rusya'nın bölgesel güvenliğini artırmak için aralarında Kazakistan, Belarus ve Tacikistan'ın da bulunduğu komşu ülkelerle benzer anlaşmalar yapma eğiliminin arttığının altını çiziyor.

Bu gelişmenin ışığında, Kırgızistan'ın ağırlıklı olarak Sovyet döneminden kalma eski ekipmanlardan oluşan mevcut hava savunma yeteneklerinin dikkate alınması gerekiyor. Kırgısiztan Ordusu, halihazırda 9K32 Strela-2, 9K35 Strela-10, ZSU-23-4, S-60, S-125 Neva M1 ve S-75M3 dahil olmak üzere çeşitli hava savunma sistemlerini envanterinde bulunduruyor.

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

Ortak hava savunma ağının kurulması, Rusya ile Kırgızistan arasındaki güvenlilk ve savunma iş birliğinin güçlendirilmesinde ileriye doğru atılmış önemli bir adıma işaret ediyor.