Rusya ile Mali, ikili askeri iş birliğini geliştirmeye devam ediyor.

Army 2022 Forumunda TASS'a konuşan Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisi, Rusya'nın uluslararası terörle mücadele eden Mali'ye iki ülke arasında yapılan iş birliği kapsamında çok sayıda helikopter ve savaş uçağı teslim ettiğini söyledi.

THY için Türkiye'nin ilk yerli eğitim uçaklarını TUSAŞ üretecek THY için Türkiye'nin ilk yerli eğitim uçaklarını TUSAŞ üretecek

Bu teslimatın askeri-teknik iş birliğinden ziyade daha özel bir proje olduğunu vurgulayan yetkili, Rusya Savunma Bakanlığı'nın hizmetinde olan birçok helikopter ve savaş uçağını teslim ettiğini ifade etti.

Mali Savunma Bakanı Sadio Camara geçtiğimiz günlerde yaptığımız açıklamada, Ağustos ayının başında ülkesinin Mi-35 ve Mi-24 helikopterlerinin yanı sıra yeni teslim edilen L-39, Su-25 savaş uçakları ve Mi-24P helikopteri ile keşif ve saldırı yeteneklerinin güçlendiğini söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise bu açıklamanın üzerine Ağustos ayının ortasında, Rusya'nın terörle mücadelede Mali'nin meşru hükümetine kapsamlı yardım sağlamaya devam edeceğini dile getirmişti.