Myanmar, hava gücünü artırmak için sipariş ettiği savaş uçaklarını teslim alıyor.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Myanmar, Rusya ile 2018 yılında imzalanan savunma anlaşması kapsamında 2 adet Sukhoi Su-30SME savaş uçağını teslim aldı.

Myanmar Sanayi Bakanı Charlie Than, Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomileri Forumu'nda Rus haber ajansı RİA'ya yaptığı açıklamada, Rusya ile 2018 yılında imzalanan 6 adet Su-30SME savaş uçağını iiçeren anlaşma kapsamında ilk 2 adet uçağın teslim alındığını ifade etti.

2 adet uçağın teslim edilmesi ile Myanmar, Su-30SM savaş uçağının ihraç versiyonu olan Su-30SME uçağını alan ilk ülke olarak kayıtlara geçti.

Açık Rus kaynaklarına göre, 2018 yılında yapılan anlaşmanın değerinin uçak silah maliyetleri hariç 400 milyon dolar olduğunu tahmin ediliyor. Sözleşme, bir Rus kredisiyle finanse edildi.

Myanmar Devlet İdare Konseyi başkanı General Min Aung Hlaing, 2022 yılında iki kez Rusya'ya ziyaret gerçekleştirmiş olup Eylül 2022'de yaptığı ziyarette Sukhoi savaş uçağı üretim tesisini ziyaret etmişti. Bu ziyaret sonrası aynı ay içerisinde Myanmar Devlet İdare Konseyi sözcüsü Tümgeneral Zaw Min Tun, Myanmar'ın yakın zaman içerisinde 2018 yılında imzalanan anlaşmaya dayanılarak 6 adet Rus Su-30SME savaş uçağını satın alacağını duyurmuştu.

Sukhoi Su-30SME çok rollü savaş uçağı, düşman hava hedeflerine angaje olmak, havadan keşif yapmak, muharebe görevlerine katılmak ve pilot eğitimi için bir platform görevi görmek gibi amacıyla tasarlandı.