Batılı ülkelerin Ukrayna’ya olan desteği Rusya tarafından yakından takip ediliyor.

24 Şubat sabahı başlayan Rusya-Ukrayna savaşında iki ülke adına da ağır kayıplarla devam ediyor.

Başta ABD, İngiltere, Polonya ve Almanya olmak üzere birçok Batılı ülkeden destek alan Ukrayna ordusunun içinde bu ülkelerden gelen pek çok paralı asker de görev yapıyor.

Ukrayna ordusunun personelleri İngiltere’de hem askeri hem de doktirinel eğitimler alırken NATO ülkelerinin Ukrayna’ya yaptığı silah ve mühimmat yardımları muharebe sahasındaki gerilimin devam etmesine neden oluyor.

Çeşitli silah ve mühimmatların Ukrayna ordusuna verilmesi savaşın süresinin uzamasını ve Ukrayna ordusunun direnişinin sürmesini sağlıyor.

Ukrayna ordusu içinde görev yapan Avrupalı tecrübeli paralı askerler ise Ukrayna’nın direnişini sürdürülebilir kılıyor.

Rusya tarafı ise Ukrayna ordusunun ağrılık merkezlerine düzenlediği taktik harekatlarla yıpratma çalışmalarını sürdürüyor.

Rusya tarafı özellikle tecrübeli paralı askerleri, Ukrayna’nın taktik silah sistemlerini ve savunma sanayii üslerini hedef almaya devam ediyor.

Rusya: Ukrayna'da 100'den fazla Polonyalı ve Alman yabancı paralı savaşçı öldürüldü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'nın Dnipro bölgesinde havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle 2 elektrik trafo merkezinin devre dışı bırakıldığını belirten Konaşenkov, "Harkiv bölgesindeki Zoloçiv yerleşim biriminin yakınlarında yabancı paralı savaşçıların geçici olarak konuşlandığı merkez vuruldu. Polonya ve Almanya'dan gelen 100'den fazla paralı savaşçı öldürüldü, 50'den fazlası yaralandı." dedi.

Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

Herson bölgesinde Ukrayna ordusunun 63. Mekanize Tugayı'nın pozisyonlarına yönelik düzenlenen saldırı sonucu 160 askerin etkisiz hale getirildiğini ifade eden Konaşenkov, Donetsk bölgesinde ise 260 Ukraynalı askerin öldürüldüğünü ileri sürdü.

Rus ordusunun Ukrayna'daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait yönetim merkezleri, 4 mühimmat deposu ile 2 yakıt deposunun imha edildiğini söyledi.

Konaşenkov, Ukrayna güçlerine ait 3 insansız hava aracının vurulduğu bilgisini vererek, "Ukrayna'da bugüne kadar 267 uçak, 148 helikopter, 1741 insansız hava aracı, 365 hava savunma füze sistemi, 4 bin 311 tank ve zırhlı araç, 799 çok namlulu roketatar, 3 bin 304 obüs ve havan topu ve 4 bin 891 özel askeri araç yok edildi." ifadesini kullandı.