Bir Rus askeri jetin cuma günü Danimarka’nın Borholm Adası yakınlarında uçan ABD Hava Kuvvetleri B-52 bombardıman uçağını durdurmaya çalışırken, NATO hava sahasıihlal ettiği iddiaları ortaya atıldı. NATO, olayı ‘‘uluslararası hukukun önemli bir ihlali olarak’’ nitelendirdi.

NATO Müttefik Hava Komutanlığı yaptığı açıklamada, ‘‘Kaliningrad’tan uçan Rus Su-27, B-52 bombardıman uçağını Danimarka hava sahasına kadar takip ederek bir NATO ülkesinin hava sahasını önemli ölçüde ihlal etti’’ ifaddelerini kullandı.

CNN Intertational'ın haberine göre Rus devlet medyası Tass, pazartesi günü bir Rus Savunma Bakanlığı sözcüsünün açıklamalarına dayanarak, Rusya’nın ABD Hava Kuvvetleri B-52 bombardıman uçağını engellemek için kullandığı Su-27 savaş uçağının, Danimarka hava sahasını ihlal etmediğini ve Baltık Denizi’nin tarafsız suları üzerinde uçtuğunu belirtti.

ABD B-52 bombardıman uçağı, ittifak dayanışmasının bir göstergesi olarak 30 NATO üye ülkelerin tamamının üzerinden uçması sağlama görevinin bir parçası olarak gösteriliyor.

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti