Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada S-550 hava savunma sistemlerinin S-500'lerin yerini almayacağı ve hipersonik hedefleri imha etmek için kullanılacağı belirtildi.

Defenseworld.net sitesinde yer alan habere göre Rusya, hipersonik hedefler için S-500'ü ve yeni ara versiyonu S-550'yi kullanacak.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak tarafından yapılan açıklamada S-550'nin S-500'den daha gelşmiş olmadığına vurgu yapılarak "S-500 ve S-550 sistemleri, stratejik öneme sahip tesisleri hipersonik hedeflerden koruyarak yeni hava savunma sistemi için bir platform haline gelecek. S-350 Vityaz sistemleri ve kısa menzilli sistemlerle birlikte tüm hedeflere karşı etkili olacaklar." ifadeleri kullanıldı. 

Mitolojik bir karakter olan Prometheus'tan ("Önceden Gören") adını alan S-500, uzayda balistik ve hipersonik füzeleri durdurabilen ilk nesil hava savunma sistemini ifade ediyor. S-500'ün bir ara versiyonu olan S-550'nin daha az maliyetli olacağı daha önce öne sürülmüştü. Buna göre S-500'den daha gelişmiş olmayan S-550, diğer taktik görevleri icra edecek.

ATAK II motor çalıştırmak için gün sayıyor ATAK II motor çalıştırmak için gün sayıyor

S-550, Sovyet dönemindeki projeyle ilgisi yok

Daha önce Rusya'da 'S-550' kodlu bir hava savunma veya füze savunma sisteminin varlığı bilinmiyordu. "S-550" kodunu taşıyan tek proje, 1980'lerin sonlarında, Sovyetler Birliği'nin sonunda geliştirildi. Diğer bilgileri veren kaynak ayrıca, S-550'nin Sovyet döneminden kalma bir projenin canlandırılmasına yönelik bir girişim olmadığının da altını çizdi.