Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandr Vucic, Sırp ordusunun Rusya'dan 2021 sonuna kadar Kornet tipi tanksavar füze sistemleri ve güdümlü füzeleri alacağını söyledi.

ANKA SİHA'nın ihracatı için hedef Arjantin ANKA SİHA'nın ihracatı için hedef Arjantin

Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmeden sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Vucic, bölgedeki gelişmelere yönelik bilgiler verdi.

Vucic, Putin'le Rusya ve Sırbistan ordusu arasındaki olası iş birliğini konuştuklarını ve kendisine bölgedeki güç dengelerindeki bazı değişiklikler hakkında bilgi verdiğini kaydederken, "Yıl sonuna kadar sahip olacağımız ilk şeyler stratejik değil, taktik unsurlar olacak. Kornet tipi tanksavar füze sistemlerini, onların fırlatma düzeneklerini ve zırhlı araçlara karşı etkili güdümlü füzeleri alacağız. Bunlar, bölgemiz için çok önemli" ifadelerine de yer verdi.

Vucic, kısa zaman içerisinde Sırbistan için stratejik derecede önemli olan başka konuların da gerçekleşeceğini dile getirdi.

Dinamik koruma sistemlerine sahip tank ve zırhlı muharebe araçlarını imha etmek ve tahkimatları yıkmak için geliştirilen Kornet tanksavar füze komplekslerinin; alçaktan uçan hedefleri imha etme ve maksimum 5.5 km'lik bir atış menziline sahip oldupu biliniyor.