Rusya, Ukrayna ile verdiği savaştan edindiği verilerle bazı tanklarını yeniden üretiyor.

Rusya, Ukrayna'daki savaş sırasında gösterdiği performans sonucu T-80 tankının üretimine yeniden başlama kararı aldı.

Rusya'nın tek tank üreticisi olan Uralvagonzavod Concern JSC'nin Genel Müdürü Alexander Potapov, Zvezda TV kanalına verdiği demeçte, Rus ordusunun T-80 tanklarının yeniden üretilmesi hususunda şirketi görevlendirdiğin, halihazırda ilgili görevi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile aktif olarak araştırdıklarını, çünkü bunun için yeni üretim kapasitelerinin gerektiğini ifade etti.

Выдвижение_танкового_подразделения_в_Киевской_области_в_ходе_вторжения_на_Украину_005

Yeniden üretilecek tankların, Ukrayna'daki savaş deneyimine dayanarak daha da geliştirilen, T-80 tankının modernize edilmiş konfigürasyonu olan T-80 BVM olması bekleniyor.

Ukrayna topraklarında edinilen tecrübeler sonucu Rus savunma sanayii, T-80 ana muharebe tankını modernize ederek, T-80 BVM tankına Ukrayna'nın İHA ve drone saldırılarını savuşturmak için yeni bir tavan koruması, yeni zırh koruması ve anti-drone sistemi özelliklerini kazandırdı.

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

t-80bvm_t_1694350231

T-80 BVM'de en dikkat çeken özellik ise; seyretilmiş uranyum mermilerini ateşleyebilen bir otomatik yükleyici ile donatılması olarak öne çıkıyor. Bu yetenek, ABD'nin tank zırhını delebilecek ve ürettikleri yoğun ısı nedeniyle onu ateşe verebilecek seyreltilmiş uranyum mermilerini Ukrayna'ya teslim etme kararı ışığında önem kazanıyor.

Rus Silahlı Kuvvetleri, şu ana kadar T-80BVM standardına göre modernize edilmiş eski nesil T-80 tanklarından yaklaşık 500 adet teslim aldı.

russian_3_1694350870

Rusya'nın seyretilmiş uranyum mermilerini kullanması

TASS'ın Rus Savunma Bakanlığı bülteninden oluşturduğu bir raporunda, T-80 BVM tankının seyreltilmiş uranyum mermilerini ateşleyecek şekilde yükseltildiği belirtildi.

Raporda, T-80BVM'nin geliştirilmiş bir silah stabilizatörü ve 3BM59 (Svinets-1) ve 3BM60 (Svinets-2) mühimmatları için yükleme mekanizması içerdiği vurgulandı.

Svinets-1 zırh delici merminin çekirdeği tungsten karbürden yapılırken, Svinets-2'nin çekirdeği uranyum alaşımından üretildi. Svinets-1, 2 km mesafeden 700-740 mm'lik tank zırhını delebilme kapasitesine sahipken, Svinets-2 aynı mesafeden 800-830 mm'yi delebiliyor.