Rus teknik uzmanları, Türkiye ve Rusya arasındaki S-400 anlaşmasına bağlı olarak belirlenen takvimde ülkeden ayrılacak.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Rus Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi'nin basın sekreteri Valeria Reshetnikova, gerçekleştirdiği basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtlayarak S-400 sözleşmesiyle bağlantılı olarak Türkiye'de bulunan Rus teknik uzmanlarının geri dönüşlerinin, üzerinde anlaşma sağlanan programa uygun olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

Voennoe.rf’nin haberinde Türkiye’nin S-400 konusundaki kararlılığı vurgulanırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun nisan ayında yeni S-400 alımına ilişkin müzakerelerinin devam ettiğine ilişkin açıklamaları yer aldı. 

Türkiye ve Rusya ilk S-400 alımına ilişkin sözleşmeyi 2017 yılında imzalamış ve S-400’lerin Türkiye’ye teslimatı 2019 yaz ve sonbaharda gerçekleştirilmişti. Bu durum Türkiye ve ABD arasında derin bir krize sebep olmuş ve ABD’nin gerek F-35 uçak satımını geciktirmek gerekse de Türkiye’nin kendi ürettiği savunma sanayii ürünlerindeki parça satışlarını gerçekleştirmeme konusunda işleri zora sokan bir tavrı görülmüştü. Son olarak, birçok basın kuruluşunda yer alan haberde Türkiye’nin ABD’nin baskılarından dolayı, Türkiye’de bulunan Rus teknik uzmanlarının sınır dışı edileceği ifade edilmişti.