ULAQ SİDA yerli motorla test edildi ULAQ SİDA yerli motorla test edildi

NATO’nun Estonya’daki Bahar Fırtınası tatbikatı gündemde önemli yer tutarken, Rusya’nın Belarus’la ortak tatbikatının NATO’nun bölgedeki tek güç olmadığına güçlü bir vurgu yapacağı düşünülüyor.

Interfaks-AVN’nin haberinde, Amiral Nosatov’un -Krasnaya Zvezda gazetesine verdiği röportajda söylediği- yaz döneminin en büyük ölçekli tatbikatının 10-16 Eylül tarihleri arasında Belarusla ortak gerçekleştirilecek olan Zapad-2021 tatbikatı olduğu sözlerine atıfta bulunuldu ve iki ülkenin stratejik iş birliğine dikkat çekildi. Nosatov ayrıca bölgedeki NATO varlığının gittikçe arttığını belirtirken, NATO’nun Baltık Denizi’nde kalıcı olarak faaliyet gösteren ve 2 gruptan oluşan toplamda 15 savaş ve destekçi gemisinin bulunduğunu vurguladı. Öte yandan ABD Donanması'na ait ve Avrupa füze savunma sisteminin bir parçası olan Arleigh-Burke sınıfı muhrip destroyerlerin sürekli olarak hem Kuzey Denizi’nde hem de Baltık Denizi’nde görevde olduğunun altını çizdi. 

Alexander Nosatov ayrıca NATO’nun bölgede, gemi sayılarının 30-40’a varacağı büyük tatbikatlar da dahil olmak üzere 20’den fazla tatbikat planladığını belirtti ve bu sene İsveç ve Finlandiya ile 30 gemi ve 40 uçağın görev alacağı Kuzey Kıyıları-2021 tatbikatını gerçekleştireceğini ilave etti. Nosatov son olarak Polonya’nın Kaliningrad yakınlarında, 20 gemi ve denizaltının olduğu hava destekli 3 tatbikat planladığına ve bu tatbikatlarda Rusya’nın tehdit unsuru olarak görüldüğüne vurgu yaptı.