NATO’nun Estonya’daki Bahar Fırtınası tatbikatı gündemde önemli yer tutarken, Rusya’nın Belarus’la ortak tatbikatının NATO’nun bölgedeki tek güç olmadığına güçlü bir vurgu yapacağı düşünülüyor.

Interfaks-AVN’nin haberinde, Amiral Nosatov’un -Krasnaya Zvezda gazetesine verdiği röportajda söylediği- yaz döneminin en büyük ölçekli tatbikatının 10-16 Eylül tarihleri arasında Belarusla ortak gerçekleştirilecek olan Zapad-2021 tatbikatı olduğu sözlerine atıfta bulunuldu ve iki ülkenin stratejik iş birliğine dikkat çekildi. Nosatov ayrıca bölgedeki NATO varlığının gittikçe arttığını belirtirken, NATO’nun Baltık Denizi’nde kalıcı olarak faaliyet gösteren ve 2 gruptan oluşan toplamda 15 savaş ve destekçi gemisinin bulunduğunu vurguladı. Öte yandan ABD Donanması'na ait ve Avrupa füze savunma sisteminin bir parçası olan Arleigh-Burke sınıfı muhrip destroyerlerin sürekli olarak hem Kuzey Denizi’nde hem de Baltık Denizi’nde görevde olduğunun altını çizdi. 

Malezya’dan ATR-72 deniz karakol uçağı alımı Malezya’dan ATR-72 deniz karakol uçağı alımı

Alexander Nosatov ayrıca NATO’nun bölgede, gemi sayılarının 30-40’a varacağı büyük tatbikatlar da dahil olmak üzere 20’den fazla tatbikat planladığını belirtti ve bu sene İsveç ve Finlandiya ile 30 gemi ve 40 uçağın görev alacağı Kuzey Kıyıları-2021 tatbikatını gerçekleştireceğini ilave etti. Nosatov son olarak Polonya’nın Kaliningrad yakınlarında, 20 gemi ve denizaltının olduğu hava destekli 3 tatbikat planladığına ve bu tatbikatlarda Rusya’nın tehdit unsuru olarak görüldüğüne vurgu yaptı.