Rusya, Ukrayna ile devam eden savaşta büyük bir saldırı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Rusya-Ukrayna sahasından gelen son uydu görüntüleri, Saratov bölgesindeki Engels Hava Üssü'nde dikkat çekici bir bombardıman uçağı yoğunluğunu gösteriyor.

Uydu görüntülerinde yer alan çok sayıda bombardıman uçağının, savaşta kritik yer alan Ukrayna altyapısına yönelik yeni bir büyük saldırı için potansiyel hazırlık olduğunu akıllara getiriyor. photo_5375546317549458225_y

Engels Hava Üssü'nde toplamda 11 uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı ve füze kruvazörü bulunuyor. Özellikle, 7 Tu-95 taktik bombardıman uçağından 4'ünün hareket öncesi park yerlerine konumlandırılmasıyla, seyir füzelerinin yüklendiğine dair işaretler gözüküyor. 

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü'ne göre, Rus kuvvetlerinin balistik füzelerden ziyade Kh-101, Kh-555 ve Kalibr gibi seyir füzelerine daha fazla kullanım alanı açması bekleniyor. Bu füzelerin 25 Eylül'den bu yana derlenmesi, son dönemdeki sınırlı kullanımlarıyla birleştiğinde, stratejik birikime işaret ediyor. photo_5233422619909410391_y

“Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmazsak Rusya kazanacak”  “Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmazsak Rusya kazanacak” 

Rusya’nın hedefinde olduğu düşünülen alanlar ise, enerji ve alt yapı tesisleri. Geçen kış enerji sahalarını hedef alarak Ukrayna’nın zor bir dönem yaşamasını hedefleyen Rusya, yaz ayları boyunca enerji sahalarını hedefleyen saldırılarını azaltmıştı. 

“Geçen yıldan daha hazırlıklıyız” 

Geçen yıl sınırlı sayıda Ukrayna hava savunmasının faaliyette olması nedeniyle Rusya, enerji şebekelerini kolayca hedef alıp vurmayı başarmıştı. Ukrayna Savunma İstihbaratı başkan yardımcısı Vadym Skibitsky'ye göre bu sefer Rusya'nın saldırıları gerçekleştirmesi daha zor olacak. ukr eneji

Skibitsky, “Ruslar füzelerinin bir kombinasyonunu kullanabilir ve İHA'larla saldırabilir. Bunlar kesinlikle geçen seneki gibi ilkel saldırılar olmayacak. Rusların bir sonuca ulaşması zor olacak; biz de hazırlık yapıyoruz, onların nasıl davranacağını kestirebiliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Bu gelişmelere yanıt olarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, kış aylarında Ukrayna altyapısına yönelik olası saldırıların tırmanmasına karşı hazırlıklı olma çağrısında bulundu. Savunma ve siviller üzerindeki etkiyi hafifletmeye yönelik tedbirlere daha fazla odaklanılması gerektiğini vurguladı.