Rus Deniz Kuvvetleri bir grup deniz aracını Karadeniz’e yönlendirdi. Toplamda 10 deniz aracının bulunduğu grup, çıkarma araçları ve gambotlardan oluşuyor. Deniz araçları herhangi bir muharebeye hazırlık kapsamında yürütülen tatbikatlar için görevlendirildi ancak Rusya’nın, Ukrayna sınırlarına yakın bir bölgede askeri gücünü yoğunlaştırmış olması endişelendirdi. Ayrıca Avrupa’daki Güvenlik ve İşbirliği Organizasyonu (OSCE) tarafından yapılan açıklamaya göre, bölgedeki GPS sinyal bozukluğunda belirgin bir artış gözlemlendi.

The Drive tarafından yapılan habere göre Rusya’nın, Karadeniz’de tatbikat amacıyla bir grup deniz aracını görevlendirmesi ve bölgede GPS sinyallerinin bozulmasında artışın gözlemlenmesi, Ukrayna ve Rusya arasında bir çatışma yaşanmasına dair endişelerin önemli ölçüde artmasına sebep oldu.

8 Nisan 2021 tarihinde Rusya Deniz Kuvvetleri’nin duyurduğu tatbikat kapsamında Karadeniz’e yönlendirilen deniz araçları, bölgedeki diğer deniz kuvvetlerine ait araçlara katılarak Deniz Kuvvetleri'nin havadan veya denizden gelebilecek saldırılara karşı hazırlığını test edecek.

Rusya Deniz Kuvvetleri’nin yapmış olduğu tatbikat duyurusu, Ukrayna’nın Karadeniz’de tatbikat yapacağına dair duyuru ile denk gelmiş oldu. CNN tarafından yapılan bir habere göre ABD de Karadeniz’e kendi gemilerini göndererek güç gösterisinde bulunmak istiyor.

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında savunma sanayi firmaları sergi açtı Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında savunma sanayi firmaları sergi açtı

Pentagon tarafından 7 Nisan 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna sınırında artırdığı faaliyetler nedeniyle güvenliğin bozulması konusunda endişeli olunduğu belirtilmişti.

Geçtiğimiz haftalarda çevrimiçi uçuş takip programlarına yansıyan verilere göre, ABD ve İngiltere Hava Kuvvetleri’ne ait çeşitli istihbarat toplama amacıyla kullanılan hava araçları bölgede bulundu. Bölgede tespit edilen hava araçlarının arasında Amerikan P-8A Poseidon hava araçları da bulunuyor.