Özel olarak fonlanan Wagner Grubu'nun, tanklar ve ağır silahlarla dünyaya kaos yayan ve sayısı 5 bin ila 10 bin civarında olan askerlerden oluştuğu söyleniyor. Elde edilen yeni uygu görüntüleri, söz konusu Rus paralı asker grubunun Libya'daki askeri teçhizatına dair yeni bilgiler edinilmesini sağladı.

The Sun tarafından yapılan habere göre söz konusu uydu görüntüleri, ABD casus uyduları tarafından kaydedildi. Kaydedilenlere göre Wagner Grubu, Rus Pantsir-S1 (NATO kod adı SA-22) karadan havaya uçaksavar füze sistemlerine, Il-76 stratejik nakliye uçağına, mayına karşı korumalı zırhlı araçlara sahip görünüyor.

Konuya ilişkin bilgi veren İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, grubun "Putin'in Şefi" isimli biri tarafından yönetildiğini ve bu grubun, modern savaş unsurunun nasıl değiştiğinin göstergesi olduğunu söyledi. 

"Birleşik Krallık ve mütefikler hazırlıklı olmalı"

Wallace, "İyi finanse edilen ve yüksek eğitimli ordular tarafından küstahça desteklenen bu karanlık ekipler, Batı silahlı kuvvetleri için karmaşık bir sorun oluşturuyor. Birleşik Krallık ve diğer müttefiklerin, paralı asker gruplarına meydan okumaya ve onların olumsuz etkilerine karşı dayanıklı olmaya hazırlanmaları gerekecek." şeklinde konuştu.

Uzmanlar, Sahra Altı Afrika, Suriye ve Libya'da aktif olan bu grubun; doğrudan Rus ordusu destekli olarak Moskova'nın askeri gücünü esnetmek için kullanıldığına inanıyor. Raporlara göre silahlı yardım, sık sık soğal kaynaklara ve nadir bulunan elementlere erişim ile ödüllendiriliyor.

Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak

ABD istihbarat ajanslarının iddialarına göre Rusya, Libya'daki Wagner Grubu'na askeri materyallerle doğrudan tedarik sağlıyor. 

Haberde ayrıca, bu tür faaliyetlerin BMGK'nın 1970 yılında aldığı "Libya'daki çatışma ortamına silah veya asker tedarikini önleme kararını" ihlal ettiğine dikkat çekildi.