Yaşanan pek çok aksiliğin ardından medyada Rusya'nın "şanssız" veya "sorunlu" uçak gemisi olarak anılan Amiral Kuznetsov'un Rus Donanması'na devredilmesin ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

İzvestiya'nın haberine göre Birleşik Gemi İnşa Şirketi (USC) Genel Müdürü Aleksey Rahmanov, "Amiral Kuznetsov" uçak gemisini 2023'te Rus Donanması'na teslim etmeyi planladıklarını açıkladı.

1980'lerde Sovyetler tarafından tasarımına başlanan Amiral Kuznetsov'un 1991'de tanıtımı yapıldı. Ancak 1990'ların ortalarına kadar faaliyete geçirilmedi. 2010'ların ortalarına kadar problemsiz bir şekilde hizmet veren uçak gemisinin 2016 yılında iki savaş uçağını 3 haftadan kısa bir süre içinde düşürdü. Rusya Savunma Bakanlığı çok geçmeden 2017'nin sonlarında Amiral Kuznetsov için bakım ve onarım sözleşmesi imzaladı.

Ancak 70 tonluk bir vinçten dolayı geminin gövdesini parçalaması üzerine, önceden yapılan planlar aksadı. Geminin gövdesinde oluşan hasarın 1 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyordu. Bu olayın ardından Rus ordusunun çeşitli seçenekleri olsa da hiçbiri maliyet veya hız açısından avantajlı değildi. National Interest'te yer alan bilgilere göre o zaman Moskova, maliyetlere bakılmaksızın uçak gemisini kurtarma niyetinde olduğunu açıkladı. 

2019 yılına gelindiğinde ise rutin kaynak çalışmaları sırasında bir güç kablosunun patlaması sonucunda uçak gemisinde yangın çıktı. Yangın sonucunda 14 personel yaralandı ve 2 kişi de hayatını kaybetti. 

Bütün bunlar Sovyet döneminde tasarımına başlanan bu Rus uçak gemisinin, medyada sunulma şekline etki etmiş görünüyor. Ancak diğer taraftan Rus yetkililerin ve Birleşik Gemi İnşa Şirketi'nin açıklamaları, Rusya'nın yaşanan her şeyi geride bırakmaya niyetli olduğunu düşündürüyor. Amiral Kuznetsov'un 2023 yılında Rus Donanması'na teslim edileceği çeşitli zamanlarda açıklanmıştı.

9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi 9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi

24 Eylül günü tekrar aynı tarihi veren Birleşik Gemi İnşa Şirketi Genel Müdürü, bazı koşullar nedeniyle durumun karmaşık olduğunu da söyledi. İzvestiya'nın haberine göre bu karmaşa, sözleşmede zaman içinde değişiklikler olmasından kaynaklanıyor. Genel Müdür Aleksey Rahmanov'a göre çalışmalar 10-11 ay sürebilir.