Açık kaynak raporlarına göre İranlı uzmanlar kamikazelerin soğuk hava şartlarından kullanılamamasının ardından Rusya'ya gelerek teknik incelemelerde bulundu.

Teknik incelemelerin ardından İHA'ların düzeltildiği ve tekrardan kullanıma hazır olduğu belirtildi.

TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sıradaÖte yandan sahadaki durum ise bu durumun gerçek olmadığı gösteriyor. Nitekim daha önceki toplu saldırılarda Rus Silahlı Kuvvetleri seyir füzeleri ve kamikaze İHA'ları eş güdümlü kullanmaktaydı. 

Son saldırılarda ise sadece seyir füzelerinin kullanılması soru işaretlerine sebep oldu. Şu anda ise Shahed'lerin tek sorunu sert hava koşulları değil aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin alçak irtifa hava savunma sistemleri.

Almanya'dan tedarik edilen 15 adet Gepard kundağı motorlu uçaksavar top sistemleri ve çeşitli tiplerde alçak irtifa hava savunma sistemleri (MANPADS, Stinger) Shahed'leri avlamaya başladı.

Batılı medya kaynaklarına göre şu ana kadar İran 1700 adet Shahed-136 ve Shahed-131 tipi kamikaze İHA'yı Rusya'ya sevk etti.

Shahed-136/131

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen Harop ve Harpy kamikaze İHA'larının ters mühendislik uygulaması ile Shahed'lerin üretildiği tahmin ediliyor.Delta kanat yapısına sahip Shahed'ler, ek roket motoru ile fırlatılırken basit bir piston motor ile uçuşunu gerçekleştirebiliyor.

Rusya'nın ''Geran-2'' ismini verdiği Shahed-136/131 halihazırda İran'ın bölgedeki müttefiği olan Yemen'deki Husi güçlerin kullanımında.