Arızaları ve verimsiz çalışması ile bilinen Rusya’nın uçak gemisi Admiral Kuznetsov bazı önemli bakım çalışmalarına tabi tutulmasının ardından operasyonlarda kullanılabilir hâle gelmesi 2022 yılına kadar sağlanabilir.

STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

National Interest tarafından yapılan habere göre Rusya’nın tek uçak gemisi olan Admiral Kuznetsov 1990 yılında kullanılmaya başlanılmasından itibaren çok sayıda kaza atlattı.

2018 yılında Kuznetsov’un yüzer limanı batmıştı ve bu esnada Kuznetsov da yıkılan büyük bir vinç yüzünden zarar görmüştü. Yüzer limanı kullanılamaz hâle geldiği için Kuznetsov kara limanlarını kullanmak zorunda kalmıştı ve bu da Kuznetsov’un bakım ve onarım faaliyetlerini zorlaştırmıştı.

2019 yılında ise Kuznetsov büyük bir yangın atlatmıştı. Yangının ardından geminin onarımı için 1-1,5 milyar dolar harcandığı düşünülüyor.

Rus devletine ait olan bir medya ajansı olan Tass’ın yakın zamanda yaptığı habere göre gemi bazı onarımlara tabi tutulmakta. Yapılmakta olan onarımların yanında yeni ve kompleks silahların da gemide kullanılmaya başlanacağı söyleniyor. Aynı zamanda geminin kaza yapan yüzer limanı da tekrar faal hâle getirildi.