24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Kuzey Kore’den balistik füze denemesi Kuzey Kore’den balistik füze denemesi

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’ya açtığı savaştaki eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Konaşenkov, başkent Moskova'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki savaşta Rus ordusunun eylemleri konusunda bilgi paylaştı.

Ukrayna'daki askeri altyapı tesislerine yönelik saldırılara devam ettiklerini belirten Konaşenkov, şunları kaydetti:

"Ukrayna'ya ait 7 askeri unsur, gün içinde uçaklarla imha edildi. Bugüne kadar toplam 131 uçak, 104 helikopter, 245 hava savunma füze sistemi, 448 insansız hava aracı, 2 bin 188 tank ve zırhlı araç, 248 çok namlulu roketatar, 957 obüs ve havan topu ile 2 bin 88 özel askeri araç yok edildi."

Rusya Savunma Bakanlığı: Kiev’deki saldırılar şiddetlenecek

Rusya'nın Moskova adlı savaş gemisinin Ukrayna askerleri tarafından vurulmasının ardından Ukrayna'ya yönelik saldırılarda artış yaşanmaya başladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, başkent Kiev'deki bir silah fabrikasının dün gece seyir füzeleriyle vurulduğunu bildirdi.

Kiev'de büyük paniğe yol açan patlamanın ardından Bakanlık'tan gerilimi tırmandıracak yeni bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Rus topraklarında gerçekleştirdiği saldırılara yanıt olarak Kiev’e yönelik saldırıların daha da artacağına dikkat çekti.

Bakanlık ayrıca Mariupol'deki Azovstal çelik fabrikasının tamamen ele geçirildiğini, Ukrayna'da 30 kadar 'Polonyalı paralı askerin' öldürüldüğünü ve Kiev dışındaki bir askerî tesisin vurulduğunu açıkladı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov konuya ilişkin açıklamasında, “Hava saldırısı sonucunda, Harkov bölgesindeki İzyum’da Polonya merkezli özel askerî şirketine bağlı bir paralı asker birimi ortadan kaldırıldı ve yaklaşık 30 Polonyalı paralı asker öldürüldü.”ifadelerini kullandı.

Bakanlık, kuşatma altındaki kıyı kenti Mariupol’da bulunan Ilich Çelik Fabrikası’nın bütün kontrolünün Rus güçlerine geçtiğini de bildirdi.

Haftalardır Rus güçleri tarafından kuşatılan Mariupol, Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya askerî operasyon başlatmasından bu yana şiddetli çatışmalara ve büyük ölçekli yıkıma tanık oluyor.