Rusya’nın kullandığı yeni top mermileri sosyal medya platformlarında tartışmalara neden oldu.

Yeşil renkli top mermilerinin görüldüğü fotoğrafları inceleyenler bu renkteki mermilerin raf ömrünün uzun olduğunu iddia etti. Ayrıca mermilerin sandıklar içinde değil, toplu halde istiflenmiş olması dikkat çekti.

F_ONOk0WQAAgG5-

Kaplamanın olmaması, bir maliyet tasarrufundan çok, depolama alanından tasarruf etmeye yönelik bir girişim olabilir. Söz konusu kaplamalar, merminin depoya yerleştirileceği varsayımı üzerine yapılır. Oysa cephedeki artan talep yüzünden artık üretilen mermileri depoya götürmeye gerek yoktur.

Ayrıca mermilerin konulduğu mühimmat sandıkları, kullanıldıktan sonra toplanana kadar oradaki askerlerin ayak bağı haline dönüşüyor. Mühimmat sandıklarının işlevi de mermilerin depolardan taşınmasını kolaylaştırmaktır. Geleneksek olarak merminin belirli parçaları sandık içinde olur ve topçu sistemine uyumlu olarak standartlaştırılmış boyutlarda üretilir. Kasaların üstünde de tıpkı kaplamaların üstünde olduğu gibi uyarılar ve talimatlar bulunur.

122mm

122mm_artillery_projectile_open_crate_ota-wc25-copy

Sonuç olarak Rusya, cephedeki ihtiyaçlar yüzünden mermilerin kaplamasını ve taşındıkları sandıkları pek kullanmadan, direkt fabrikadan üretildiği gibi cephe hattına getiriyor olabilir.

Rusya, tüm alanlarda askeri üretim kapasitesinin sınırlarını zorluyor. Yakın zamanda üretilen mermilerin kullanımı iki senaryoyu akla getiriyor: Rusya ya topçu kaynaklarını hızla tüketiyor ya da Rusya’ya uygulanan yaptırımlar amaçlanan sonuca ulaşamıyor.

Yaklaşık 18 aydır devam eden savaşta, Rusya'nın rezervlerini tüketmesi ihtimali pek mümkün görünmüyor. Estonya'dan gelen son istihbarat raporları, Rusya'nın 4 milyondan fazla topçu stoku biriktirdiğini iddia ediyor. Bu iddia, Kuzey Kore'nin Rusya'ya yalnızca 350.000 top mermisi sağladığı yönündeki iddialarıyla tam bir tezatlık oluşturuyor. Dolayısıyla Batı yaptırımlarının, Rusya'nın savunma sanayii üzerinde istenilen etkiyi yaratmadığını söylemek mümkün olabilir.

Russia-monthly-produces-more-shells-than-US-produces-155mm-shells

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya'nın ön cephelere günde 15.000 tona kadar mühimmat ve yakıt gönderdiğini söylüyor. Verdiği rakam propaganda olarak değerlendirilse de savaşın başlangıcından bu yana Rusya'nın teçhizat ve mühimmat temini konusunda şimdilik herhangi bir zorlukla karşılaşmadığı gözle görülüyor.

Rus 122 mm top mermisi, çeşitli topçu sistemlerinde kullanılan bir mühimmat türüdür. D-30 obüs veya 2S1 Gvozdika kundağı motorlu topçu gibi 122 mm kalibreli toplardan ateşlenmek üzere tasarlanmıştır. Rus 122 mm topçu mermisinin ana bileşenleri arasında mermi, itici barut ve fünye yer alıyor. Tipik olarak çelikten yapılır ve aerodinamik bir şekle sahiptir.

122mm-he-d-30-obr

İtici barut, mermiyi silah namlusundan dışarı iten patlayıcı maddedir. Genellikle itiş için gerekli enerjiyi sağlayan nitroselüloz ve diğer katkı maddelerinin bir karışımından yapılır. Fünye, patlayıcı faydalı yükün, çarpma anında veya hedeften önceden belirlenmiş bir mesafede, istenilen zamanda patlatılmasını başlatan bir cihazdır.

Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu

Rus 122 mm topçu mermisi, kullanım amacına bağlı olarak farklı türde patlayıcı yüklerine sahip olabiliyor. En yaygını, patlama ve parçalanma etkilerinin ölümcül bir kombinasyonunu üretmek üzere tasarlanmış yüksek patlayıcılı (HE-FRAG) mermidir. Bu tür mermiler personele, hafif zırhlı araçlara ve tahkimatlara karşı etkilidir.

Diğer bir tür ise savaş alanında görsel bir perdeleme etkisi yaratmak için duman üreten bir maddeyle de doldurulur. Ek olarak, geceleri bölgeyi aydınlatmak için paraşütle asılı bir işaret fişeği yayan aydınlatma mermisi gibi özel mermiler de vardır.

122mmFrag-HE-VOF-463-w

Rus 122 mm topçu mermisinin genel yapısı, performansını ve etkinliğini optimize edecek şekilde tasarlanmıştır. Güvenilirliğini ve güvenliğini sağlamak için sıkı testlerden ve kalite kontrolünden geçer. Merminin boyutları, ağırlığı ve balistik özellikleri, istenen menzili, doğruluğu ve öldürücülüğü elde etmek için dikkatle tasarlanır. Yapımında kullanılan malzemeler sağlamlığı, dayanıklılığı ve çevre koşullarına dayanıklılığı nedeniyle seçilmektedir. Tasarım ayrıca kazara patlamayı önlemek ve taşıma ve depolamayı kolaylaştırmak için güvenlik özelliklerini de içerir.