Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Departmanı Başkanı Vladimir Yermakov, hipersonic silahlar konusunda bir yarışın peşine düşen ABD gibi bazı ülkelerin bu savaşı körüklemeye çalıştığını açıkladı.

Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın

Avustralya, yeni nesil silahların prototiplerini geliştirmek için ABD ile uyguladığı SCIFiRE projesi çerçevesinde birkaç ay içinde ses hızının en az beş katını geçebilecek hipersonik füzelerin testine başlanacağını duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Departmanı Başkanı Vladimir Yermakov Sputnik’e verdiği demeçte, Avustralya ve ABD'nin projesi bağlamında silahlanma yarışıyla ilgili görüşlerini paylaşarak:

“Hipersonik silahlar da dahil yüksek teknolojili silahlar geliştirmeye yönelik yarış kesinlikle var. Bunda yeni bir şey yok, silah sistemlerinin rekabetçi evrimi yüzlerce yıla dayanıyor." ifadesinde bulundu.

Şuanda bazı büyük ülkelerin silahlanma konusunda rekabeti kızıştırdığını belirten Yermakov, ABD'nin eski Reagan'ın unutulmaz "güce dayalı barış" fikrinden yola çıkarak her türlü yöntemlerle tek taraflı askeri avantajlar elde etme konusunda istikrarla devam ettiğini ifade etti.

ABD’nin hipersonik silah geliştirme konusundaki çabasının Rusya’nın başarılarından kaynaklandığını vurgulayan Yermakov, hipersonik silah sistemi Avangard’ın START-3'ün kapsamına dahil edildiğini de şu şekilde açıkladı:

Dünyanın ilk stratejik hipersonik silah sistemi Avangard, bizim tarafımızdan START-3'ün kapsamına dahil edildi. Üstelik, ABD'nin benzer silahların kontrolüyle ilgili yapıcılıktan uzak yaklaşımları sonucu doğan bir dizi hukuki soruna rağmen iyi niyetle yapıldı.”

Yermakov, mevcut sorunları çözmek için çok taraflı formatlar da dahil her türlü istişareye açık olduğunu da ekledi.