Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken Moskova, ordusunu gelişmiş silah sistemleri ile donatmaya devem ediyor.

Rus devlet savunma şirketi Rostec, Rus Silahlı Kuvvetlerine ilk parti 2S43 Malva 152 mm kundağı motorlu obüs sistemi teslimatını gerçekleştirdi.

Rostec tarafından geliştirilen BAZ-6610 8x8 kamyon şasisine entegreli Malva, ilk defa Ağustos 2023'te gerçekleştirilen ARMY-2023 fuarında görücüye çıkarılmıştı ve şirket ile Rus Savunma Bakanlığı arasında Rus Silahlı Kuvvetlerine tedariki için sözleşme imzalanmıştı.

İmzalanan sözleşme hakkında konuşan Rostec Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Artyakov, Malva obüs sisteminin testlerinin çok önceden başarıyla tamamlandığını ve seri üretimine geçildiğini söylerken ilk parti teslimatların önümüzdeki aylarda yapılacağını ifade etmişti.

3_1698302681

Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı

2S43 Malva 152 mm kundağı motorlu obüs sistemi , ön cephedeki düşman piyade ve teçhizatından 24-28 kilometreye kadar menzilde bulunan savunma yapılarını, topları, roket ve havan bataryalarını, hava savunma sistemlerini, zırhlı araçları ve düşman insan gücünü imha etmek üzere tasarlandı.

Rus ordusunun 2S43 Malva 152 mm kundağı motorlu obüs sistemi geliştirilen Malva, her türlü 152 mm mühimmatı otomatik olarak ateşleyebiliyor ve eş zamanlı saldırı modunda çalışarak birden fazla mühimmatın aynı anda hedefe ulaşmasını sağlıyor. 

Malva obüs sisteminin bu teslimatı, Rusya'nın askeri yeteneklerinde önemli bir artışa işaret ediyor.