Rusya, Ukrayna ile başlayan savaş sonrası askeri araç ve ekipmanlarını modernize ediyor.

Rus savunma ve havacılık şirketi United Aircraft Corporation (UAC), Ukrayna tarafından gelen uçak ve füze tehditlerinin tespiti amacıyla modernize edilen A-50U Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AWACS) uçağını Rus Hava Kuvvetleri'ne teslim etti.

Yeni A-50U AWACS, kapsamlı bir modernizasyondan geçerek yeteneklerini önemli ölçüde artırdı. Modernize uçak, farklı hava unsurlarını tespit etme ve tanımlama yeteneğine sahipken, önceki modele kıyasla düşman savaş uçakları da dahil olmak üzere daha fazla sayıda hedefi eş zamanlı olarak takip etme yeteneğine sahip. Son teknoloji ekipmanların entegrasyonu, uçağın ağırlığının azalmasına ve dolayısıyla uçuş menzilinin ve görev dayanıklılığının artmasına neden oldu.

Modernize edilmiş A-50U AWACS, yazılımında gelişmiş işlevsellik sağlayan, gelişmiş performans ve hıza sahip yepyeni elektronik özellikler içeriyor. Ayrıca, daha büyük ve daha yüksek çözünürlüklü LCD monitörlerin kullanılması, radar görüntüleme sisteminin verimliliğini büyük ölçüde artırdı ve mürettebat yorgunluğunu azaltmak için uçağın genel ergonomisini geliştirdi.

Airborne_early_warning_and_control_aircraft_A-50U_(Red_41)

Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

3 Temmuz 2023'te Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Silahlı Kuvvetleri personeliyle yaptığı konferans görüşmesinde, A-50'nin hızlı bir şekilde modernizasyon ihtiyacını vurguladı. Şoygu, o görüşmede şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bu uçan radarlar özel askeri operasyonlarda kullanılıyor. Bu havacılık komplekslerinin filosunun zamanında modernizasyonu, birlik gruplarının karşılaştıkları görevleri çözmedeki etkinliğini önemli ölçüde artıracaktır."

Rus ordusu için muharebe sahasında kritik bir öneme sahip olan A-50 AWACS uçağından halihazırda Rus Hava Kuvvetleri envanterinde 15 adet uçak bulunuyor.