Ukrayna işgali sonrası Rusya, hava kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda sipariş ettiği yeni savaş uçaklarını teslim almaya devam ediyor.

Rus uçak üreticisi United Aircraft Corporation (UAC), Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerine yeni parti Sukhoi Su-34 savaş uçağı teslimatı gerçekleştirdi.

Rus Savunma Bakanlığı tarafından verilen devlet emri kapsamında 2023 yılında teslim edilen 2'inci parti teslimatların 2 ila 3 adet Su-34'ten oluştuğu tahmin ediliyor.

Ekran Görüntüsü (176)

Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri için 2022 yılında verilen sipariş doğrultusunda ilk parti teslimatlar Haziran 2022'de tamamlanmıştı.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçtiğimiz günlerde UAC uçak üretim tesisine bir ziyaret gerçekleştirmiş olup şirket yöneticilerine Su-34 savaş uçağının üretiminin hızlandırılması talimatı vermişti.

Ziyaret sırasında konuşan Şoygu, "Bu savaş uçağı ana güçtür, her gün dört, beş sorti yapıyorlar. Bu yüzden harekete geçmemiz, acele etmemiz gerekiyor. Bu yıl 2024 programı için planlananın ilerisinde olan işletmelerimiz var. Dolayısıyla buradaki çalışmaları da organize etmemiz gerekiyor." diye konuşarak ilgili savaş uçağının Rusya için önemini vurgulamıştı.

Bilindiği üzere Rus Ordusu, Su-34 filosunu Ukrayna'da aktif bir şekilde kullanıyor olup açıklanan verilere göre şu ana kadar 22 Su-34 savaş uçağını kaybetti.

Ekran Görüntüsü (175)

Sukhoi Su-34

ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

Su-34 çok maksatlı süpersonik avcı-bombardıman uçağı, her türlü hava koşulunda, gece ve gündüz şartlarında, düşman yer ve hava hedeflerini etkili bir şekilde vurmak üzere tasarlandı.

Su-34, çok kanallı yerleştirme kapasitesi ile uzun menzilli havadan karaya ve havadan havaya füze taşıyabiliyor. 4.000 km’lik bir harekât menziline sahiptir ve en fazla 1.900 km/sa hıza ulaşabiliyor. Ayrıca 8 tona kadar silah taşıma kapasitesine sahip.