Ukrayna işgali sonrası Rusya, hava kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda sipariş ettiği yeni savaş uçaklarını teslim almaya devam ediyor.

Rus uçak üreticisi United Aircraft Corporation (UAC), Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerine yeni parti Sukhoi Su-35S savaş uçağı teslimatı gerçekleştirdi.

Rus Savunma Bakanlığı tarafından verilen devlet emri kapsamında gerçekleştirilen teslimatlar, Haziran 2023'ten bu yana teslim edilen 4'üncü parti teslimat olarak kayıtlara geçti. 3'üncü parti Su-35S teslimatı Eylül 2023'ün son haftasında Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerine tamamlanmıştı.

Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Sukhoi_Su-35S_bn15_2019-1

Gerçekleştirilen teslimatla ilgili konuşan Rostec State Corporation Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Artyakov, "Havacılık ve uzay mühendislerimiz istikrarlı bir üretim temposunu sürdürüyor ve bu uçakları Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri'ne zamanında teslim ediyorlar. Bu, bu yıl için planlanan son teslimat değil. Su- 35S, Rus askeri cephaneliğindeki önemli bir savaşçıdır. Yüksek manevra kabiliyetine sahip bu uçak, çok çeşitli görevleri yerine getirebilir ve mevcut ve gelecekteki bir dizi havacılık mühimmatıyla silahlandırılabilir." ifadelerini kullandı.

Teslimatı gerçekleştirilen Su-35S savaş uçaklarının resmi sayısı açıklanmazken, Rus uçaklarının üretimine ilişkin daha önceki raporlar, her partinin sayısının 10 ila 15 uçak arasında olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bu veriler, Haziran 2023'ten bu yana yaklaşık olarak 40 ila 60 adet uçağın teslim edilmiş olabileceğini gösteriyor.

Yeni Su-35S uçağının teslimi, Rus ordusu için kritik bir nokta, özellikle de Ukrayna'da devam eden yıpratma savaşında çok önemli olan ekipmanı değiştirme veya onarma yeteneğ olarak öne çıkıyor. Rusya'nın bu tür uçakların üretimini sürdürüp sürdüremeyeceği henüz bilinmiyor.