Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var Zelenskiy: Rusya’yı durdurmak için daha çok silaha ihtiyacımız var

Rusya, gerçekleştirilecek tatbikat için Belarus'a S-400 hava savunma sistemi göndermişti. Yeni yayınlanan videolu paylaşımda, sistemlerin Belarus'a ulaştığı aktarıldı.

Zvezda sitesinde yer alan bilgilere göre S-400'ler, Belarus'un Brest bölgesinde bulunun eğitim sahasına ulaştı. Halihazırda bakımları yapılıyor. 

Sistemler iki etaptan oluşan ve 20 Şubat'a kadar devam edecek olan "Birlik Kararlılılığı 2022" tatbikatında kullanılacak.

Rusya tatbikat için en son Pantsir-S füze sistemlerini Belarus'a göndermişti.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, tatbikat kapsamında Belarus'a 12 Su-35 avcı uçağı, iki tabur S-400 füze savunma sistemi ile Pantsir-S füze sisteminin konuşlandırılacağını bildirmişti.

Önceki gün Rusya Savunma Bakanlığı, Belarus'la yapılacak 'Birlik Kararlılığı-2022' tatbikatı için Su-35 avcı uçaklarının bu ülkeye intikalinin tamamlandığını bildirmişti.

Tatbikatın hazırlık aşaması olan birinci etap 9 Şubat'ta sona erecek. 10-20 Şubat'ta yapılacak ikinci etapta 'Birlik Kararlılığı-2022' tatbikatının ana bölümü icra edilecek.