İsveç ve Brezilya savunma şirketlerinden ortak adım!

Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

İsveçli havacılık ve savunma sanayi şirketi SAAB ile Brezilyalı Embraer şirketler arasındaki iş geliştirme ve mühendislik fırsatları başta olmak üzere çeşitli alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye yönelik bir Mutabakat Zaptı'nın (MoU) imzalandığını duyurdu.

İki şirket, İsveç Hava Kuvvetleri’nin gelecekteki taktik hava taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılamak için Embraer üretimi C-390 Millennium çok amaçlı kargo uçağını bir çözüm olarak sunmayı planlıyor. İsveç Hava Kuvvetleri taktik hava taşımacılığı hâlihazırda 6 adet C-130H uçağı işletiyor, 1965 yılından beri görev yapan C-130H filosunun 2025 yılından itibaren emekli edilmesi planlanıyor. SAAB ve Embraer, C-390 Millennium uçağı için ileride ortaya çıkabilecek fırsatlarda birlikte hareket edecek ve SAAB'ın tedarik ettiği ekipman ve sistemlerin C-390 Millennium’a entegrasyonuna yönelik araştırmalar yürütecek.

SAAB 2

C-390 Millennium çok amaçlı kargo uçağı 26 ton kargo kapasitesi ve tam yükle 2000 kilometrelik menzile sahip olmasıyla öne çıkıyor. Brezilya ve Portekiz tarafından kullanılan C-390; Avusturya, Çekya, Macaristan ve Hollanda tarafından da sipariş edildi.

SAAB ayrıca Brezilya’nın mevcut Gripen programı kapsamında Brezilya savunma endüstrisi için gerçekleştirdiği teknoloji transferini arttıracak ve şirketler Gripen’in gelecekteki gelişimi için birlikte çalışacak. İki şirket Güney Amerika’daki potansiyel J-39 Gripen müşterileri için birlikte çalışacak ve bu ortaklık sayesinde Embraer gelecekteki olası J-39 Gripen siparişlerinde daha fazla pay alacak.

SAAB 1

Brezilya’nın ilave Gripen E sipariş etme ihtimalinin de yine bu ortaklık sayesinde artacağı değerlendiriliyor. Brezilya 2014 yılında eskiyen uçak filosunu modernleştirmek ile Fransa’dan 2. el olarak alınan ve 2013 yılında emekli edilen Mirage 2000 uçaklarının yerine 2019-2026 yılları arasında teslim almak üzere 36 adet J-39 Gripen E uçağı sipariş etmiş ve uçakların bir kısmını Embraer tesislerinde üretmek için anlaşmıştı.