1. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı Eskişehir Hava Üssü’nde konuşlu 401. Test Filo Komutanlığı, envantere girecek her türlü mühimmat ile optik/elektronik sistemin nasıl kullanılacağının kılavuzlarını hazırlıyor.

Ayrıca 401. Test Filo, Türk Hava Kuvvetleri'nin kullandığı veya kullanacağı her türlü mühimmat ve sistemin testlerini gerçekleştiriyor, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı diğer filolardan elektronik sistem bakımından daha farklı uçaklar kullanıyor.

Filoda hem F-16 hem de F-4E 2020 uçakları görev yapıyor. Birden fazla tip uçaktan oluşması yönüyle Türk Hava Kuvvetleri filoları içinde de en seçkin komutanlıklardan biri olarak görülüyor.

401. Test Filoda özellikle Gökdoğan-Bozdoğan hava-hava füzeleri ve SOM-J seyir füzesinin testlerini gerçekleştiriyor.

SOM-J Seyir Füzesi

TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği SOM-J Seyir Füzesi, F-16 savaş uçağından gerçekleştirilecek atışlı testlere hazırlanıyor. Hazırlıklar 401’inci Test Filo Komutanlığı’nda sürdürülürken F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ve SOM-J Kabul Test Mühimmatı (KTM-2) ile bir süredir test ve entegrasyon faaliyetleri yapılıyor.

SOM Seyir Füzesi üzerinden geliştirilen fakat SOM Seyir Füzesi'nden 60 kg daha hafif ve 0,1 m daha kısa olan SOM-J’nin atışlı testlerinin, bu yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yapılan testler sonrası SOM-J, seri üretime hazır hale getirilecek. Seri üretimin ise ROKETSAN tarafından yapılacağı biliniyor.

Normalde Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin iç silah istasyonlarına uyumlu olması amacıyla geliştirilen SOM-J'nin, savaş uçakları dışında AKINCI gibi SİHA'larda kullanılması düşünülüyor. SOM-J'nin, F-16’dan gerçekleştirilecek atışlı testler sonrasında SİHA platformlarına entegre edilmesi bekleniyor.

ABD, Güney Kore'nin İKA'sını test edecek ABD, Güney Kore'nin İKA'sını test edecek

GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Ailesi

Türkiye’nin ilk HavaHava füzeleri Göktuğ varyantları Bozdoğan ve Gökdoğan’ın özellikleri belli oldu. F-16, Hürjet, Akıncı ve Milli Muharip Uçağı’nda kullanılabilecek olan Göktuğ Hava - Hava füzelerinin özellikleri oldukça dikkat çekiyor.

Bozdoğan GİF - Görüş İçi Hava Hava Füzesinin özellikleri şu şekilde;

Bozdoğan GÖF - Görüş Ötesi Hava Hava Füzesinin özellikleri şöyle;